Do zbiorów tworzonego Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej trafiło świadectwo czeladnicze ślusarza Władysława Jakubowskiego. Dokument ma ponad 110 lat. Rzecznik muzeum Piotr Tarczyński informuje PAP, że chce ono odtworzyć losy rzemieślnika.
"Do zasobów muzeum trafił ciekawy dokument. To świadectwo czeladnicze sprzed ponad 110 lat. Ma wymiary 42 na 33 cm i bogate zdobienia. Otrzymał je ślusarz Władysław Jakubowski. Czy uda się współcześnie opisać jego życie? Liczymy na pomoc mieszkańców" – powiedział PAP Piotr Tarczyński.
Świadectwo należało do urodzonego w 1887 r. w Brzeszczach Władysława Jakubowskiego. "Otrzymał je po trzech latach nauki u wiedeńskiego mistrza ślusarskiego Josefa Ettela. Wydane 1 października 1908 r. potwierdzało m.in., że +ukończył z wynikiem pozytywnym ustalony okres nauki, nabył wymagane w tym rzemiośle umiejętności+" – powiedział Tarczyński.
Jak dodał, na cmentarzu w Brzeszczach spoczywa dwóch mężczyzn o tym imieniu i nazwisku. Jeden z nich urodził się 8 listopada 1887 r. i zmarł 30 maja 1969 r. "Rok urodzenia się zgadza. Czy zatem w Brzeszczach spoczywa, wraz z mamą Ewą, ten sam mężczyzna, który w 1908 r. otrzymał potwierdzenie swoich umiejętności rzemieślniczych? Niewykluczone, że tak" – wskazał przedstawiciel muzeum.
Oświęcimska placówka chciałaby ustalić, jak potoczyły się losy Władysława Jakubowskiego: "Gdzie mieszkał? Czy w Brzeszczach, czy w innej miejscowości? Do jakich szkół chodził? Czy założył rodzinę i miał dzieci? To tylko niektóre z pytań, których jest wiele więcej. Będziemy wdzięczni za każdą informację dotyczącą Władysława Jakubowskiego".
Muzeum podało, że w tej sprawie można dzwonić pod numer (33) 447 40 84 lub pisać: biuro@muzeumpamieci.pl.
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest aktualnie tworzone. Przypominać ma m.in. o mieszkańcach Oświęcimia i okolicy, którzy pomagali więźniom Auschwitz. Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk osób, które angażowały się w taką działalność. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej "Sosienki" pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka.
Muzeum powstaje w zabytkowym budynku zwanym Lagerhaus, który jest położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Otwarcie ma nastąpić w kwietniu 2022 r.(PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ ozk/