80. rocznicę śmierci Karola Wojtyły seniora, która przypadnie w czwartek, upamiętni Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Skromna uroczystość odbędzie się w Krakowie, a placówka będzie ją relacjonowała w internecie – podało we wtorek muzeum.
Specjalista ds. programowych Muzeum Aneta Krupka poinformowała we wtorek, że uroczystości odbędą się na wojskowej części Cmentarza Rakowickiego w Krakowie, przy grobie rodziny Wojtyłów. Modlitwie przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Kwiaty przy grobie złożą przedstawiciele miejsc i instytucji związanych z osobą Karola Wojtyły seniora, m.in. burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, członkini zarządu województwa małopolskiego Iwona Gibas, a także płk Marcin Żal z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, który otrzymał niedawno imię por. Karola Wojtyły seniora.
„Na Facebooku i stronie internetowej Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach będzie dostępna relacja z wydarzenia” – dodała Krupka.
Karol Wojtyła senior urodził się 18 lipca 1879 r. w Lipniku (obecnie jest to dzielnica Bielska-Białej - PAP). Z zawodu był krawcem, ale życie poświęcił służbie wojskowej. W 1900 r. został wcielony do Armii Austro-Węgier. Podczas I wojny służył w randze podoficera. Po odzyskaniu niepodległości został przyjęty do Wojska Polskiego. Był oficerem 12. Pułku Piechoty, który stacjonował w Wadowicach. W stan spoczynku przeszedł po 27 latach służby wojskowej.
W 1906 r. pobrał się z Emilią z Kaczorowskich. Mieli troje dzieci. Najstarszy syn Edmund został lekarzem i zmarł w wieku zaledwie 26 lat, po zarażeniu się szkarlatyną w bielskim szpitalu od chorych, którym spieszył z pomocą. Drugie dziecko, córeczka Olga, zmarła wkrótce po narodzinach. Karol junior, późniejszy papież, był najmłodszym dzieckiem.
Karol Wojtyła senior zmarł niespodziewanie w Krakowie, w domu rodzinnym swojej żony, w którym mieszkał od 1938 r. wraz z synem. „18 lutego 1941 r., kiedy młody Karol wrócił po pracy na Tyniecką 10, zastał ojca martwego. Było to dla niego bolesne doświadczenie, szczególnie dlatego, że ojciec był ostatnim żyjącym członkiem jego najbliższej rodziny” – wskazała Krupka.
Jan Paweł II w rozmowie z Andre Frossardem tak wspominał swojego ojca i jego śmierć: „Moje lata chłopięce i młodzieńcze łączą się przede wszystkim z postacią ojca, którego życie duchowe po stracie żony i starszego syna niezwykle się pogłębiało. Patrzyłem z bliska na jego życie, widziałem, jak umiał od siebie wymagać, jak klękał do modlitwy. To było najważniejsze w tych latach, które tak wiele znaczą w okresie dojrzewania młodego człowieka. Ojciec, który umiał sam od siebie wymagać, w pewnym sensie nie musiał już wymagać od syna. Patrząc na niego, nauczyłem się, że trzeba samemu sobie stawiać wymagania i przykładać się do spełniania własnych obowiązków. Ten mój ojciec, którego uważam za niezwykłego człowieka, zmarł – prawie że nagle – podczas II wojny światowej i okupacji, zanim ukończyłem 21 rok życia”.
W maju ubiegłego roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziców papieża - Karola i Emilii Wojtyłów.
Wadowickie Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Muzeum zostało ponownie otwarte w 2014 r. Nowa ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia i osobiste rzeczy papieża. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/