Działania mówiące o II wojnie światowej w kontekście bieżących wydarzeń skierowane do dorosłych odbiorców - to główne założenie projektu rozpoczętego przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Projekt będzie realizowany na kilku białostockich osiedlach.
Projekt "Remembrance Education. Edukacja kulturalna osób dorosłych" Muzeum Wojska w Białymstoku będzie realizować wspólnie z Centrum Falstad w Ekne (Norwegia) i Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Potrwa do marca 2024 roku.
"Bardzo się cieszę, że pozyskaliśmy tak ważnego partnera jak Centrum Falstad i też Książnicę Podlaską, bowiem w świetle tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, doskonale wiemy, że mówienie o pokoju, mówienie o tym, co wojna robi z miejsc, w których się toczy, to widzimy po 70 latach dzisiaj naocznie" - mówił we wtorek na konferencji prasowej inaugurującej projekt dyrektor Muzeum Wojska Robert Sadowski.
Sadowski podkreślił, że Muzeum Wojska to nie tylko instytucja mówiąca o historii wojskowości, ale też muzeum, które chce odpowiadać o tym, czym wojna jest dla społeczności, państw i miast. Podkreślił, że Centrum Falstad jest bardzo ważnym partnerem, bo wie, o czym mówi. "Norwegia podobnie jak Polska niemieckiej okupacji doświadczyła, i też ten pokój bardzo sobie ceni" - dodał.
Jak mówił na konferencji dyrektor Centrum Falstad Chritian Wee, Centrum Falstad jest jednym z siedmiu w Norwegii centrów pokoju i praw człowieka; uczy dzieci i młodzież o demokracji i prawach człowieka w oparciu o historię Falstad, jako jednego z największych w Norwegii obozu jenieckiego podczas II wojny światowej. Wee powiedział, że było w nim przetrzymywanych ponad 4 tys. więźniów 15 narodowości.
Wee mówił, że II wojna światowa była fundamentalnym kryzysem dla Europy, a Centrum Falstad uczy dzieci i dorosłych odpowiedzialności za historię. Dodał, że od kilku lat realizuje międzynarodowe projekty, w których wymienia doświadczenia jak wykorzystać tę trudną i smutną historię do bieżących wydarzeń.
Koordynatorka projektu Marzena Wilczko z Muzeum Wojska mówiła, że projekt skupia się wokół zagadnienia: edukacja pamięci, która jest - jak dodała - przede wszystkim myśleniem o historii w kontekście teraźniejszości. Mówiła, że w ramach projektu połączona będzie z edukacją dorosłych.
Wyjaśniła, że chcą dotrzeć do osób dorosłych, bo głównymi odbiorcami ich działań są dzieci, młodzież i seniorzy. "Bardzo byśmy chcieli zawalczyć o ich (dorosłych) uwagę dla samych siebie i spróbować określić ich potrzeby kulturalne, i pozwolić zastanowić się, czy kolekcja Muzeum Wojska jest ważna dzisiaj także z ich punktów widzenia" - mówiła Wilczko.
Wilczko mówiła, że w ramach projektu ofertę kulturalną przygotuje interdyscyplinarny zespół składający się z pracowników muzeum, przedstawicieli partnerów a także specjalistów. Działania mają dotrzeć na cztery białostockie osiedla, a miejscami spotkań będą filie Książnicy Podlaskiej, które - jak mówiła Wilczko - są takimi lokalnymi centrami kulturalnymi. "Mam nadzieję, że te spotkania na osiedlach zaprocentują tym, że tych ludzi będzie więcej w filiach Książnicy Podlaskiej, a docelowo też w Muzeum Wojska, że pozwoli zainteresować tę publiczność naszą kolekcją" - mówiła Wilczko.
Projekt jest dofinansowany z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwa kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Białegostoku.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/