Muzułmański Związek Religijny w RP wydał kalendarz na 2021 rok z grafikami meczetów z miejsc związanych ze społecznością tatarską, w tym trzema polskimi – w Gdańsku, Kruszynianach i Bohonikach. W kalendarzu odnotowano nie tylko święta islamskie, lecz także państwowe, katolickie, a nawet rodzinne.
Muzułmański Związek Religijny w RP (MZR) to najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu. W tym roku przypada 95. rocznica działalności Związku, w przyszłym - co zaznaczono też w kalendarzu - minie 85 lat od uchwalenia Ustawy o stosunku państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.
Jego wydawnictwo to powszechny kalendarz gregoriański, z naniesionymi datami świąt religijnych polskiej społeczności muzułmańskiej, ustalonymi według kalendarza księżycowego.
Oparty na fazach księżyca kalendarz muzułmański bierze swój początek od daty ucieczki Mahometa (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) z Mekki do Medyny. Miało to miejsce w 622 roku według kalendarza gregoriańskiego. Do tego rok w kalendarzu księżycowym jest krótszy od tradycyjnego, bo ma 354 dni, dlatego główne święta islamskie (najważniejsze z nich, to Święto Ofiarowania Kurban Bajram oraz święto zakończenia postu Ramadan Bajram) ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza powszechnego.
Dlatego wydany przez MZR kalendarz dotyczy 2021 roku według kalendarza gregoriańskiego, ale równolegle 1442/1443 roku według kalendarza księżycowego, bo nowy rok w tym kalendarzu wypadnie 9 sierpnia.
Sam kalendarz składa się z dwunastu plansz z grafikami. Ich autorką jest Irina Malińska, która studiowała m.in. na Krymie. Grafiki są wielobarwne, a ich kolory nawiązują do pór roku, których dane miesiące dotyczą. Malińska współpracowała już wcześniej z MZR, np. ilustrowała wydanie w 2017 roku tatarskich bajek.
Na planszach znalazły się grafiki meczetów związanych z miejscami, gdzie żyje społeczność tatarska nie tylko w Polsce, ale też na Wschodzie: na Litwie, Krymie czy w Tatarstanie. Na grafikach są trzy polskie meczety - gdański znalazł się na karcie marcowej, zaś meczety w Kruszynianach i Bohonikach - na październikowej i listopadowej.
Obiekty w Kruszynianach i Bohonikach to dwa ostatnie, zabytkowe drewniane meczety w Polsce. Zlokalizowane są w województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska polskich Tatarów wyznających tradycyjnie islam.
W kalendarzu oprócz świąt religijnych polskich muzułmanów, odznaczone są też święta o charakterze państwowym, główne święta katolickiej większości, a także uroczystości o charakterze rodzinnym, np. dzień babci, dziadka czy matki, ale też np. walentynki.
Jest też kalendarium dat ważnych dla społeczności muzułmańskiej w naszym kraju. To m.in. rocznice śmierci zasłużonych imamów czy działaczy związkowych, ale też np. wizyt prezydentów kraju w meczetach.
Dokładna liczba polskich wyznawców islamu nie jest znana. MZR szacuje ich liczbę na ok. 5 tys. osób. Tatarzy są jedną z najmniejszych w kraju grup etnicznych, ich liczba szacowana jest na ok. 2 tys.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ mok/