O znaczeniu budowy sprawnego, silnego i bezpiecznego państwa, koniecznych nakładach na obronność i sojuszach międzynarodowych mówili przedstawiciele władz podczas wojewódzkich obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Białymstoku.
Odbyły się one w środę po południu przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum miasta. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, kombatanci, duchowieństwo i poczty sztandarowe.
Była to próba naprawy RP, koło ratunkowe dla upadającego państwa - mówił o Konstytucji 3 Maja wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Zaznaczył, że de facto nie było szans realizacji jej zapisów w I RP. "To co miało być próbą reformy, stało się testamentem I Rzeczpospolitej" - podkreślił wojewoda. Mówił, że jednak wciąż są aktualne idee, które przyświecały twórcom Konstytucji 3 Maja. Mówił np. o refleksji dotyczącej wspólnego działania na rzecz państwa, wskutek którego doszło do uchwalenia tej konstytucji.
Podkreślał, że wciąż aktualne jest przesłanie, że państwo ma zapewniać rozwój, ale też i bezpieczeństwo, i żeby "chroniło obywateli przed obcymi najazdami". "To przesłanie jest w dalszym ciągu aktualne, abyśmy posiadali sprawne i bezpieczne państwo, żeby nie było tak, że ogromna Rzeczpospolita, tak jak to było w XVIII wieku, miała siły zbrojne na poziomie małej Danii, żeby po polskich obszarach swobodnie się przemieszczały obce wojska. Tak nie powinno być" - mówił Paszkowski.
Powiedział też, że - oprócz zaangażowania społecznego - trzeba tworzyć państwo sprawiedliwe i upowszechniać obywatelską postawę, ale też potrzebna jest świadomość obywateli i elit, które powinny zapamiętać, że - jak to ujął - "sprawy polskie rodzą się w polskich umysłach". "Że liczenie na obcych, że będą rozstrzygać nasze wewnętrzne sprawy jest złudzeniem. Że to my powinniśmy kształtować naszą politykę (...)., oczywiście opierając się na dobrych, sprawdzonych sojuszach" - dodał wojewoda podlaski.
Marszałek regionu Artur Kosicki mówił o Konstytucji 3 Maja, że jest "symbolem wszystkiego, co jest dobre i oświecone w naszej historii i kulturze" i do dziś pozostaje wzorem dla "reformatorów i wszystkich tych, którzy pragną państwa sprawiedliwego, silnego, niepodległego i dobrze funkcjonującego". Mówił, że trzeba o tym pamiętać i z historii wyciągać wnioski.
Podkreślał, że również obecnie Polska mierzy się ze współczesnymi zagrożeniami, w tym agresją Rosji na Ukrainę. "Musimy budować silne i bezpieczne państwo, pamiętając o pierwszej polskiej konstytucji, musimy wspierać wojsko polskie, dbać o jego rozwój i potencjał" - mówił Kosicki. Nawiązując do polityki obecnego rządu, mówił o nakładach na obronność i sojuszach obronnych.
"Konstytucja 3 Maja jest dowodem, iż dla dobra ojczyzny możliwe jest przełamanie każdego impasu, zaś w sprawach zasadniczych zawsze można znaleźć wspólne stanowisko; pozostaje do dziś najwspanialszym pomnikiem naszej myśli politycznej, a także umiejętności narodowego porozumienia, ona dała Polakom nadzieję, która przeprowadziła nasz naród przez cały czas zaborów, aż do odrodzenia" - powiedział w swoim wystąpieniu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Nawiązując do aktualności zapisów tej ustawy zasadniczej mówił, że wojna za naszą wschodnią granicą przypomina o tym, iż "świat bezpieczny, świat wolności danej raz na zawsze, to tylko iluzja". "A przecież nie tylko wojna zagraża naszej swobodzie, widzimy wciąż kolejne dowody na to, że niebezpieczeństwo stanowi też zwykła bezczynność i obojętność, że wciąż jest wielu gotowych wyrzec się wolności, w imię świętego spokoju" - mówił prezydent Białegostoku.
W związku z rocznicą, w środę rano kwiaty składane były także w białostockim Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie od kilkunastu lat znajduje się obelisk upamiętniający uchwalenie tej ustawy zasadniczej. Tzw. zielony pomnik powstał na początku lat 20. ubiegłego wieku z zasadzonych drzew, trzech dębów w trójkącie i kręgu lip. Przed laty swoje przyrzeczenie harcerskie złożył tu, pochodzący z Białegostoku, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Po wojnie miejsce było zapomniane, obecnie jest tam trójkątny kamień pamiątkowy, uzupełniony został krąg drzew, wybudowano alejki, a samo miejsce - oświetlono. (PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ akub/