Kościół katolicki w PRL

02.12.2018

Na bielskich Złotych Łanach wspominano ostatnią wizytację kard. K. Wojtyły

Wizytację kanoniczną kard. Karola Wojtyły, który odwiedził 40 lat temu parafię św. Józefa na bielskich Złotych Łanach, wspominali w niedzielę wierni. Była to ostatnia wizytacja metropolity krakowskiego przed wylotem na konklawe i wyborem na głowę Kościoła.

Kard. Karol Wojtyła gościł w parafii od 29 września do 1 października 1978 r. Na Stolicę Piotrową został wybrany 16 dni po wyjeździe z Bielska-Białej.

Mszy św. w kościele św. Józefa przewodniczył w niedzielę kard. Stanisław Dziwisz, długoletni kapelan metropolity, a później osobisty sekretarz Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz w homilii mówił, że parafia na Złotych Łanach wpisała się w historię ostatniego etapu duszpasterskiej posługi i pasterskich decyzji Karola Wojtyły w archidiecezji krakowskiej. „Możemy wprost powiedzieć, że to jemu parafia św. Józefa zawdzięcza istnienie. On przygotował grunt” – podkreślił emerytowany metropolita.

Wspominał też nieżyjącego już ks. Józefa Szczyptę – twórcę parafii i budowniczego świątyni.

Emerytowany metropolita zaznaczył, że „wznosimy kościoły, by gromadzić się w nich jako wspólnoty modlących się, kochających i pragnących służyć uczennic i uczniów” Jezusa. Dodał, że w czasach, gdy niemal modne stało się krytykowanie Kościoła, a zwłaszcza kapłanów, należy uświadomić sobie, że Kościół „tworzymy wszyscy i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za jego wiarygodność i świętość”.

Duchowny pytał też, „co chciałby nam dzisiaj – po 40 latach – powiedzieć św. Jan Paweł?”. „Papież zachęcałby nas i prosił, byśmy przede wszystkim postawili Boga w centrum naszego życia osobistego i rodzinnego. Bóg jest skałą, na której powinniśmy budować gmach naszego życia i przygotowywać naszą wieczność” – podkreślił.

Wśród księży celebrujących liturgię, obok proboszcza parafii ks. Stanisława Wójcika, byli m.in. ks. Stanisław Maślanka i ks. Józef Pilch – uczestnicy wydarzeń sprzed 40 lat.

Pierwszy proboszcz parafii na Złotych Łanach ks. Józef Szczypta na polecenie kard. Wojtyły 18 czerwca 1976 r. przeniósł się do wyodrębnionego z parafii Opatrzności Bożej ośrodka duszpasterskiego na Złotych Łanach. Zezwolenie na budowę kościoła komunistyczne władze wojewódzkie wydały dopiero po 124 delegacjach parafian do różnych szczebli administracji publicznej.

Kard. Karol Wojtyła przebywał w parafii św. Józefa od 29 września do 1 października 1978 r. Wspólnota ta nie miała wówczas nawet własnej kaplicy. Wierni gromadzili się na mszach św. odprawianych w niewielkiej kaplicy Sióstr Córek Bożej Miłości położonej w pobliżu osiedla. Metropolita udzielił wówczas sakramentu bierzmowania, a parom małżeńskim indywidualnego błogosławieństwa.

W powizytacyjnym protokole kard. Wojtyła napisał: „Cieszę się, że byłem na Złotych Łanach. Dawno pragnąłem tej wizytacji. Wiele tutaj już dokonano dla sprawy przyszłej parafii i kościoła. Jest to praca pionierska, wielka zasługa duszpasterzy i gotowość wielu parafian. Ufam, że sprawa dojrzeje. Oczywiście, że praca duszpasterska w dalszym ciągu będzie wymagać pogłębienia i ugruntowania (konfesjonał, życie eucharystyczne itp.), jednakże pierwsze kroki z Bożą pomocą zostały uczynione”.

22 maja 1995 r. podczas spotkania z bielszczanami przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej Jan Paweł II mówił: „Parafia św. Józefa na Złotych Łanach była ostatnią parafią, w której dane mi było jako metropolicie krakowskiemu odbyć wizytację kanoniczną, przed wyborem na Stolicę Piotrową w Rzymie w 1978 r. A była to parafia szczególna. Pamiętam do dnia dzisiejszego dramatyczne wprost zmagania z władzami państwowymi o jej powstanie. Pamiętam, jak wielką ilością ofiar i poświęceń zostało ono odkupione ze strony duszpasterzy i wiernych. Budowałem się wówczas ich wiarą i ich postawą”.(PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ ozk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL