W hali głównej dworca Warszawa Centralna w czwartek oficjalnie otwarto wystawę poświęconą kapelanom katyńskim różnych wyznań w związku z 80. rocznicą odkrycia zbrodni katyńskiej – podają Polskie Koleje Państwowe S.A.
Jak podało w informacji prasowej PKP S.A., wystawa pn. "Gdziekolwiek cię poślą, pójdziesz...", zainicjowana została przez Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich a przygotowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy i zorganizowana przez Polskie Koleje Państwowe S.A. we współpracy z Ordynariatem Polowym i Muzeum Wojska Polskiego. Patronat honorowy nad wystawą objął wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
"Na dwunastu planszach wystawy zaprezentowano fotografie kapelanów wojskowych, którzy zginęli w zbrodni katyńskiej w 1940 roku" - wyjaśniono. Dodano, że ofiarami zbrodni katyńskiej było co najmniej 33 duchownych: 24 kapelanów Kościoła rzymskokatolickiego, dwóch kleryków pełniących posługę sanitariuszy, kapelan greckokatolicki, trzech kapelanów prawosławnych, dwóch kapelanów kościołów protestanckich oraz wojskowy rabin.
"Nasi rodacy, których życie przypadło na czas niezmiernie trudny – czas okrucieństw II wojny światowej – za swoją miłość do Ojczyzny często płacili życiem. Chcemy podkreślić, jak bardzo cenimy poświęcenie osób, które stawiały opór zarówno okupantowi niemieckiemu, jak i sowieckiemu, i za swoje działanie ponieśli najwyższą cenę. Jestem przekonany, że pamięć o osobach, które oddały życie za naszą Ojczyznę jest niezwykle istotna dla umacniania polskiej tożsamości" – powiedział cytowany w informacji prasowej prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński. (PAP)
aop/