Grób ppor. Augustyna Wieszołka powstańca śląskiego i policjanta z Rudy Śląskiej został w poniedziałek oznaczony znakiem „Tobie Polsko”. To część akcji Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach z okazji 100. rocznicy powstań śląskich.
W uroczystości na cmentarzu w dzielnicy Kochłowice, poza pracownikami IPN, wzięli udział m.in. przedstawiciele lokalnych i regionalnych władz oraz policji. Posterunek honorowy przy grobie i oprawę zgodną z ceremoniałem zapewniła komenda wojewódzka w Katowicach.
Augustyn Wieszołek (1897-1986) wiosną 1919 r. został zaprzysiężony jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska (POW). Brał udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich z lat 1919, 1920 i 1921. Po zakończeniu II powstania śląskiego, na polecenie kierownictwa POW, wstąpił do Policji Górnego Śląska czyli policji plebiscytowej. Za udział w walkach III powstania śląskiego został odznaczony Medalem Niepodległości, Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi klasy I oraz Gwiazdą Górnośląską.
Po przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski wstąpił do Policji Województwa Śląskiego. W sierpniu 1939 r. współorganizował na terenie obecnej Rudy Śląskiej oddziały samoobrony powstańczej. Po 17 września 1939 roku został internowany na terenie Rumunii, a następnie przekazany Niemcom i osadzony w stalagu na terenie III Rzeszy Niemieckiej; po wojnie był represjonowany przez funkcjonariuszy UB za służbę w Policji Województwa Śląskiego II RP – podaje IPN.
Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 r. - w dzień setnej rocznicy zakończenia III powstania śląskiego. Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 na 8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”.
Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko”, który wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu i który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny. „Muzeum posiada także fotografię z uroczystości upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja, która przedstawia pochód mieszkańców wsi Osiek (pow. strzelecki, woj. opolskie) z tymże sztandarem niesionym przez A. Szulca do Rozmierzy. Uroczyści te obchodzono na całym Górnym Śląsku w niedzielę 2 maja 1920 r. i były to pierwsze legalne obchody tej rocznicy na tym terenie” - przypomnieli historycy IPN.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ dki/