XIX wiek

09.08.2019

Na Litwie ukazał się znaczek pocztowy poświęcony Stanisławowi Moniuszce

Z okazji obchodzonej w tym roku 200. rocznicy urodzin kompozytora Stanisława Moniuszki Poczta Litewska wyemitowała znaczek o nominale 0,49 euro, który w piątek wszedł do obiegu w nakładzie 100 tys. sztuk.

Znaczek, którego autorem jest litewski grafik Robertas Jucaitis, przedstawia Moniuszkę na tle wileńskiego kościoła św. Katarzyny. Kompozytor w swym okresie wileńskim mieszkał nieopodal tego kościoła, a w skwerze przy świątyni znajduje się wzniesiony w 1922 roku pomnik kompozytora.

Ze znaczkiem ukazała się koperta pierwszego dnia obiegu, na której przedstawiona jest Terpsychora – muza tańca i pieśni chóralnej.

CZYTAJ TAKŻE

Moniuszko przez 18 lat mieszkał w Wilnie. Kompozytor pracował tam jako organista w akademickim kościele świętych Janów (Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty), udzielał lekcji muzyki, był dyrygentem w Teatrze Wileńskim. Tam skomponował wiele utworów, w tym ponad 300 pieśni, słynne cztery Litanie Ostrobramskie, wydał "Śpiewnik domowy". W Wilnie 16 lutego 1854 roku w gmachu Ratusza odbyła się też teatralna premiera "Halki".

Wilno rok 2019 ogłosiło Rokiem Stanisława Moniuszki.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ulb/    bjn/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL