W noc sylwestrową przykleiłem do muru ostatnie fragmenty mandali – mówi PAP artysta z Ukrainy Ruslan Kolmykov, który zakończył pracę, wykonaną z dziesiątków tysięcy kawałków luster na powierzchni 50 mkw.
Mandala powstała na ogrodzeniu cmentarza żydowskiego przy ul. Podmiejskiej w Kaliszu.
Przedstawia symbol żydowski - Gwiazdę Dawida, która – jak powiedział Ruslan Kolmykov - symbolizuje równowagę materii i ducha. Mural zdobią też ornamenty z kwiatów i elementów nawiązujących do trzech narodowości żyjących w przeszłości w Kaliszu - polskiej, żydowskiej i ukraińskiej. Są płatki kwiatów i koła energetyczne tzw. czakry.
Przesłaniem pracy zatytułowanej "Źródło" jest pokój, miłość i zgoda bez względu na pochodzenie i poglądy "szczególnie teraz, w obliczu wojny w Ukrainie" – podkreślił artysta.
Kolmykov pozyskał lustra z fabryki mebli, poprzycinane kawałki – każdy inny - najpierw szlifował, a następnie przyklejał do wcześniej naszkicowanego wzoru na ogrodzeniu o powierzchni 50 mkw. Praca trwała ponad miesiąc.
"Zadanie było trudne ze względu na fakturę materiałów i miejsce. Trzeba było przede wszystkim zachować powagę cmentarza. Obejrzałem macewy i wyobraziłem sobie, jaki wzór byłby najlepszy zachowując powagę dla ludzi i historii" – powiedział.
Mandala o każdej porze dnia i nocy wygląda inaczej. "W lustrach odbijają się słońce, cienie, światła ulicy. To daje poczucie harmonii i współgrania wszystkiego, co nas otacza" – przekazał.
Artysta z urodzenia jest Białorusinem; ostatnie 13 lat pracował w Kijowie, skąd w marcu po wybuchu wojny w Ukrainie przyjechał do Kalisza z dziećmi swoich przyjaciół. Mężczyzna przez 20 dni był pod okupacją. "Poznałem cenę życia, ocalałem cudem" – wyznał.
Po przyjeździe do Kalisza nawiązał współpracę ze stowarzyszeniem, które pomogło mu kontynuować artystyczną działalność.
"Tworzenie mandali jest trudnym procesem składania samego siebie pod względem moralnym i etycznym, składania swoich myśli, to jest praca nad sobą tu i teraz. Ta praca dała oddech przed myślami o wojnie, niszczeniu i cierpieniu" – wyjaśnił.
Mandala to motyw artystyczny występujący głównie w sztuce buddyzmu, ukazująca, w jaki sposób chaos przybiera harmonijną formę poprzez połączenie koła i kwadratu. Koło jest symbolem nieba i nieskończoności, kwadrat przedstawia sferę wewnętrzności, związanej z człowiekiem i ziemią. Są mandale oczyszczające i wzmacniające określone cechy lub poszczególne obszary ludzkiego życia.(PAP)
autorka: Ewa Bąkowska
bak/ jann/