Polska po 1989 roku

10.10.2017

Na Podkarpaciu zbiórka zniczy na lwowskie cmentarze

Na Podkarpaciu rozpoczęła się zbiórka zniczy, które we Wszystkich Świętych zapłoną m.in. na cmentarzach: Łyczakowskim, Orląt Lwowskich i Janowskim we Lwowie. Przedsięwzięcie organizują wspólnie Konsulat RP we Lwowie, Polskie Radio Lwów oraz TVP Rzeszów.

"Jest to już 12. edycja akcji +Światełko pamięci+. W tym roku znicze oprócz nekropolii lwowskich trafią także na polskie cmentarze w Mościskach, Niżankowicach, Strzelczyskach i Pnikucie. Zapłoną też na mogiłach polskich żołnierzy w Mościskach" – powiedziała we wtorek PAP koordynatorka akcji Beata Wolańska z TVP w Rzeszowie.

Przypomniała, że "znicze zbierane są w oddziale Telewizji Polskiej w Rzeszowie oraz w kilkunastu miastach regionu". "W naszej akcji biorą udział studenci, uczniowie, stowarzyszenia kresowian, harcerze, organizacje strzeleckie" – dodała.

W regionie w latach poprzednich latach w ramach akcji "Światełko pamięci" zbierano nawet po 50 tys. zniczy, które później zapłonęły na lwowskich cmentarzach. "Mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie. Z kolejną edycją obserwujemy coraz większe zainteresowanie akcją" – podkreśliła Wolańska.

W woj. podkarpackim oprócz Rzeszowa znicze zbierane są m.in. w Krośnie, Przemyślu, Tarnobrzegu, Sanoku, Mielcu, Jarosławiu, Tyczynie i Głogowie Małopolskim.

Wolańska zauważyła, że na Ukrainie nie ma zwyczaju zapalania świec na grobach 1 listopada. "Na Łyczakowie, czy na Cmentarzu Janowskim, gdzie spoczywa kilkadziesiąt tysięcy zmarłych, kilkanaście lat temu znicze paliły się tylko na nielicznych polskich grobach. Teraz to się zmienia" – zaznaczyła.

Akcje "Światełko pamięci" zainicjowali dziennikarze Polskiego Radia Lwów. Początkowo dotyczyła głównie Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich. Natomiast od 2010 roku znicze palą się także na Cmentarzu Janowskim. "Polacy ze Lwowa mogą je zapalić na wszystkich polskich grobach. Płoną też na mogiłach Ukraińców, Rosjan i Ormian" – mówiła Wolańska.

Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie; został założony w 1786 r. Na tej nekropolii spoczywa wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach.

Z kolei na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany; ponownie otwarto go w 2005 r.

Natomiast Cmentarz Janowski założono w 1883 r. Znajduje się na nim m.in. mogiła znanego z pomocy potrzebującym rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego abpa Józefa Bilczewskiego; w 2005 r. Benedykt XVI ogłosił go świętym. (PAP)

autor: Alfred Kyc

edytor: Anna Małecka

kyc/ malk/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL