Co działo się w miejscu Starego Rynku w Poznaniu 800 lat temu i jak powstało miasto chcą dowiedzieć się archeolodzy, którzy rozpoczęli wykopaliska przed poznańskim ratuszem. Badacze liczą na odnalezienie śladów osadnictwa sprzed 1253 r. - daty lokacji miasta.
To pierwsze, na tak dużą skalę, badania archeologiczne na głównym placu Poznania. Postępy prac można będzie śledzić na bieżąco w internecie.
Kierownik prac wykopaliskowych Katerina Zisopulu-Bleja, poinformowała, że łączny obszar wykopalisk ma wynieść ponad 230 mkw. Prace prowadzone są przed ratuszem, później przeniosą się w inne części Starego Rynku.
„Będziemy chcieli zbadać wszystkie ślady działalności człowieka w tym miejscu, bowiem na podstawie wyników wcześniejszych badań archeologicznych na obszarze rynku możemy spodziewać się osadnictwa wczesnośredniowiecznego, a nawet pradziejowego. Obszar rynku był przede wszystkim miejscem handlu, stąd mamy nadzieję na odnalezienie różnych artefaktów związanych z dawną kulturą materialną miasta, a także konstrukcji drewnianych, kamiennych bruków czy urządzeń wodociągowych” - powiedziała Zisopulu-Bleja.
Prace archeologów mają być prowadzone do głębokości czterech metrów. Obszar wykopalisk będą zabezpieczać ogrodzenia umożliwiające obserwację z zewnątrz, aby mieszkańcy sami mogli się przekonać, jak takie prace wyglądają i na jakim są etapie.
„To pierwsze tak szeroko zakrojone badania archeologiczne na głównym placu Poznania. W porównaniu do miast o podobnej metryce – Krakowa, Wrocławia i Gdańska, centralny plac Poznania jest wciąż rozpoznany fragmentarycznie” – dodała Zisopulu-Bleja.
Obszar tegorocznych wykopalisk ustalono m.in. w wyniku badań i odwiertów wykonanych w listopadzie ub. roku. Wtedy też, po szczegółowej analizie źródeł pisanych i ocenie wyników wcześniejszych badań archeologicznych, wyznaczona została głębokość wykopów.
„Prace będą wykonywane etapowo i liczymy na to, że uda się je przeprowadzić w taki sposób, aby życie na Starym Rynku nie zamarło, by restauracje nadal mogły funkcjonować i dostęp do np. Koziołków nie był ograniczony” – powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Pierwszy etap badań archeologicznych ma potrwać do października, a jego koszt szacowany jest na ponad 1 mln zł. Większą część tej sumy będą stanowiły koszty prac ogólnobudowlanych i drogowych m.in. zabezpieczenie terenu, ścian wykopów oraz demontaż nawierzchni, która następnie zostanie odtworzona ze zdemontowanej wcześniej kostki brukowej. (PAP)
ajw/ pz/