W najbliższy poniedziałek katowicki IPN rozpocznie akcję „100 kalendarzy na stulecie niepodległości”, promującą kalendarz ścienny na przyszły rok. Podobnie jak w poprzednich latach, także ten będzie poświęcony wydarzeniom, które rozgrywały się przed wiekiem na Górnym Śląsku.
Pierwsze sto osób, które pojawią się 8 listopada Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika otrzyma bezpłatny egzemplarz tego wydawnictwa - poinformowała w czwartek PAP Monika Kobylańska z katowickiego IPN.
Kalendarz na przyszły rok będzie kolejnym z serii „Z myślą o Niepodległej". Poprzednie były poświęcone m.in. powstaniom śląskim i plebiscytowi, ten najnowszy prezentuje wydarzenia, jakie miały miejsce na Górnym Śląsku w 1922 r. - przede wszystkim przejmowanie wschodniej części regionu przez polską administrację.
„W tym roku do akcji włączą się również Muzeum Śląskie w Katowicach (które udostępniło na potrzeby projektu fotografie ze swoich zbiorów) oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. W każdej z tych instytucji również czeka po sto kalendarzy dla pierwszych stu osób, które się po nie zgłoszą. Akcja w muzeach trwa w terminie i na warunkach określonych przez obie instytucje" - poinformowała Kobylańska.
W poprzednich latach katowicki IPN przygotował cztery edycje kalendarzy z serii „Z myślą o Niepodległej". Na ich kartach przedstawiano najważniejsze wydarzenia z historii Górnego Śląska sprzed stu laty, które zaważyły na losach regionu i jego mieszkańców.
„W 2022 r. przypada setna rocznica przejęcia przez Polskę i Niemcy przyznanych im terytoriów Górnego Śląska. Z ziem Górnego Śląska oraz Śląska Cieszyńskiego przyłączonych do II Rzeczypospolitej utworzono województwo śląskie, które stało się przemysłowym sercem odrodzonego kraju. Tym właśnie wydarzeniom poświęcone są karty kalendarza ściennego na 2022 r. Wydawnictwo jest ostatnim z serii kalendarzy +Z myślą o Niepodległej+, wydawanych od 2018 r. dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz kształtowania się jej granic i stanowi zamknięcie tego niezwykłego projektu" - podają przedstawiciele IPN.
W kalendarzu na 2022 r. wykorzystano archiwalne zdjęcia ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach oraz Muzeum Śląskiego. Autorkom kwerendy i opisów jest Aleksandra Korol-Chudy, a projektu graficznego - Bartłomiej Dudek.
Kalendarz ścienny „Z myślą o Niepodległej" to projekt o charakterze edukacyjnym, popularyzujący historię Górnego Śląska, związany z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kalendarz, opracowywany jest przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach i wydawany przez Oddział IPN w Katowicach, powstaje w oparciu o archiwalne fotografie pozyskiwane z muzeów, bibliotek, archiwów i zbiorów osób prywatnych, opatrzone komentarzem historycznym.
Na kartach pierwszego z kalendarza z serii „Z myślą o Niepodległej" przedstawiono postacie działaczy, dążących do włączenia Górnego Śląska w granice odradzającej się Rzeczypospolitej. Kalendarz na 2019 rok przybliżał wydarzenia, które rozegrały się na Górnym Śląsku w 1919 r. m.in. dotyczące I powstania śląskiego. Zawierał też zdjęcia i opisy związane z czesko-polskim konfliktem o Śląsk Cieszyński.
Kalendarz na 2020 rok dotyczył wydarzeń, które rozegrały się na Górnym Śląsku w 1920 r., m.in. objęcia władzy na górnośląskim obszarze plebiscytowym przez Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą i Plebiscytową na Górnym Śląsku czy okoliczności wybuchu II powstania śląskiego i jego skutków. Kalendarz na 2021 rok przybliżał przebieg plebiscytu górnośląskiego z 20 marca 1921 roku oraz III powstania śląskiego.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ dki/