Stalinizm

12.06.2019

Na uroczysku Kieraj powstała leśna ścieżka historyczna

W Nadleśnictwie Jagiełek utworzono ścieżkę historyczną "Uroczysko Kieraj", która prezentuje dzieje Lasów Państwowych. Trasa przebiega przez miejsce, w którym w 1946 r. kwaterowali żołnierze 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

Jak poinformował PAP Adam Czajkowski z Nadleśnictwa Jagiełek, nowa ścieżka historyczna przeznaczona jest dla turystów, pieszych i rowerzystów. Rozpoczyna się w pobliżu leśniczówki Kieraj i tworzy pętlę o długości 7 km, prowadzącą przez malownicze tereny Doliny Pasłęki. Tablice informacyjne ustawione przy tej trasie przypominają historię utworzonego w 1924 r. Państwowego Gospodarstwa Lasy Państwowe.

Ścieżka prowadzi do miejsca po nieistniejącym obecnie budynku dawnej leśniczówki, która kilkukrotnie była kwaterą żołnierzy z 5. Wileńskiej Brygady AK, a w czerwcu 1946 r. stała się punktem koncentracji dwóch szwadronów tej brygady i kwaterą mjr. "Łupaszki".

Zburzony przed laty budynek leśnicy zlokalizowali dzięki zapiskom w dzienniku prowadzonym przez dowódcę 4. szwadronu ppor. Henryka Wieliczkę "Lufę". Napisał on m.in., że podczas pobytu w tym miejscu na początku listopada 1946 r. partyzanci przygotowywali pochówek kpr. Henryka Wojczyńskiego "Mercedesa", który został śmiertelnie ranny w starciu z grupą pościgową MO ze Szczytna.

Partyzanci przed odejściem z leśniczówki przygotowali prowizoryczną trumnę i krzyż na mogiłę, ale nie zdążyli pochować poległego kolegi. Pogrzebem - na ich prośbę - zajęła się rodzina Warmiaków z pobliskiej wsi Wymój. Kilka dni później funkcjonariusze komunistycznego aparatu represji uwięzili tę rodzinę, wykopali zwłoki "Mercedesa" i zabrali je do Olsztyna. Miejsce, w którym został potem potajemnie pochowany przez UB, pozostaje do dzisiaj nieznane.

Przy nieistniejącej leśniczówce leśnicy z Jagiełka ustawili w ub. roku tablicę upamiętniającą żołnierzy niepodległościowego podziemia i kapliczkę z figurą Chrystusa Frasobliwego, wyrzeźbioną w pniu lipy, na którym wyryto m.in. fragment wiersza Natana Tenenbauma: "Chroń mnie Panie od pogardy, przed nienawiścią strzeż mnie Boże".(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL