XXVI Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej rozpoczęły się w niedzielę od uroczystej mszy św. w Kościele Polskim w Budapeszcie. Następnie odbyła się prezentacja książki poświęconej św. Janowi Pawłowi II i otwarto wystawę związaną m.in. z jego osobą.
„Wzięliśmy pod uwagę, że w tym roku przypada 100. rocznica urodzin Jana Pawła II i został on ogłoszony przez polski Sejm Rokiem Jana Pawła II” – podkreśliła w rozmowie z PAP szefowa Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha Monika Molnar.
Pierwszego dnia, po uroczystej mszy św., zaprezentowano album poświęcony św. Janowi Pawłowi II „Święty niepodległości”. Bogato ilustrowany tom w jęz. polskim, węgierskim i angielskim osnuty jest wokół kolekcji znaczków pocztowych, kartek i kopert wydanych z okazji pielgrzymek św. Jana Pawła II na całym świecie, należącej do emerytowanego strażaka i amatora filatelistyki z miasta Szombathely, Rezsoe Steindla. Na zakończenie niedzielnego programu uczestnicy spotkania zjedli ulubione ciastka papieża - kremówki.
„W tym roku miał być wyniesiony na ołtarze kard. Stefan Wyszyński. Często się mówi, że nie byłoby Jana Pawła II, gdyby nie było Wyszyńskiego. W tym duchu pokazujemy wystawę z IPN, przygotowaną razem z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego” – powiedziała Molnar.
Ze względu na pandemię koronawirusa część wystawy "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia" jest pokazywana na zewnątrz przy Kościele Polskim, a część w Domu Polskim, gdzie wpuszczane są po 2-3 osoby na raz.
„Z Janem Pawłem II bardzo się wiąże Matka Boża Fatimska i dlatego (w środę - PAP) zostanie pokazany najnowszy film” w reż. Jarosława Mańki „Fatima – Orędzie wciąż aktualne” – dodała Molnar.
Będzie też program poświęcony Janosowi Esterhazyemu, zmarłemu w 1957 r. politykowi, reprezentantowi mniejszości węgierskiej na Słowacji i w Czechosłowacji, który miał polskie korzenie. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w marcu 2019 r., a postulatorem procesu jest franciszkanin o. Paweł Cebula, który pełni posługę w Egerze. Weźmie on udział w spotkaniu przybliżającym postać Esterhazyego.
Dni zakończy uroczyste wniesienie relikwii krwi Jana Pawła II do bazyliki św. Stefana w Budapeszcie w przyszłą niedzielę.
„Ks. proboszcz (bazyliki) i jednocześnie bp pomocniczy (archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej) Gyoergy Snell jest bardzo wielkim przyjacielem Polski i czcicielem Matki Boskiej Częstochowskiej i Jana Pawła II. Z okazji jego 100-lecia postawił mu mały pomnik w bazylice. My jako Polonia węgierska chcieliśmy podziękować, że tak dużo mówi o Polsce i Polakach. Uroczyście wniesiemy relikwie Jana Pawła II” – powiedziała Molnar.
Jak zaznaczyła, program Dni miał być bogatszy, ale ze względu na pandemię koronawirusa został ograniczony.
Mottem Dni są słowa Jana Pawła II, wypowiedziane w 1986 r. do Polonii w Melbourne: „Ludzie, którzy pamiętają, skąd pochodzą, ludzie, którzy cenią swoje tradycje, mogą wnieść wiele w życie każdego kraju”.
Organizatorem Dni jest Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha i Polska Parafia Personalna na Węgrzech.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ kib/