Na wileńskim cmentarzu na Rossie w sobotę odsłonięto dwa odnowione tego lata groby lekarzy - doktora Kazimierza Sylwanowicza i doktora prof. Feliksa Rynkiewicza.
Pomnik Kazimierza Sylwanowicza odnowiono za pieniądze zebrane podczas kwesty na wileńskim cmentarzu w czerwcu br. Kwestowali członkowie Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie (PSML) i uczniowie wileńskiej szkoły im. Szymona Konarskiego. Natomiast pomnik Feliksa Rynkiewicza odnowiła Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza.
„Naszym obowiązkiem jako organizacji lekarskiej jest zachowanie i utrwalanie pamięci o naszych poprzednikach zawodowych” - powiedział w rozmowie z PAP Andrzej Sawoni, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza, który uczestniczył w sobotniej uroczystości.
Jak zaznaczył Andrzej Sawoni, „to pierwsza inicjatywa warszawskiej izby lekarskiej w odnawianiu grobów”, ale nie wyklucza, że „ta działalność w jakiś sposób będzie poszerzana”. „Mamy kontakty z Białorusią. Tam jest też dużo śladów polskich lekarzy” - powiedział Sawoni.
Polskie środowiska lekarskie od kilku lat angażują się w odnowę Rossy. Wszystko zaczęło się od spotkania w Wilnie z okazji 25-lecia PSML. „Miałem wykład na temat wileńskich lekarzy spoczywających na Rossie i tak powstał pomysł utrwalenia pamięci tych lekarzy” - powiedział PAP Dariusz Żybort, wiceprzewodniczący PSML.
W ubiegłym roku Śląska Izba Lekarska odnowiła grób lekarza prof. Karola Władyczko. Natomiast Związek Lekarzy Polskich w Chicago przyznał w tym roku pieniądze na renowację pomnika prof. Stanisława Czubińskiego. Odsłonięcie tego pomnika zaplanowano na wiosnę.
„Mamy sygnały z Polski, że również inne izby lekarskie, a także prywatne osoby ze środowiska lekarskiego chcą dołączyć do naszej akcji” - powiedział Dariusz Żybort.
W sumie w tym roku ze środków społecznych odnowiono 11 grobów na wileńskiej Rossie. Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą zaprezentuje je w najbliższą środę.
Założony w 1801 roku cmentarz na Rossie jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. Rossa – położona na wzgórzach i porośnięta starodrzewem - jest najstarszym i najcenniejszym wileńskim cmentarzem. Stanowi ogromną wartość historyczną - jako miejsce pochówku wielu znanych osób, a także artystyczną - ze względu na cenne obiekty sztuki i architektury.
W pobliżu bramy głównej znajduje się cmentarz wojskowy z mauzoleum Matki i Serca Syna - serca marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matki Marii z Billewiczów. W kwaterze wojskowej spoczywają żołnierze polscy polegli w latach 1919-1920, we wrześniu 1939 r. oraz żołnierze AK polegli podczas akcji „Ostra Brama” w lipcu 1944 r.
Zarząd cmentarza znajduje się w gestii samorządu miasta Wilna, ale o Rossę od lat troszczy się głównie Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, polskie organizacje społeczne i uczniowie szkół polskich.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ndz/ par/