W czasie szóstego Tygodnia Modlitwy za Uchodźców, 29 września Wspólnota Sant'Egidio organizuje modlitwę w intencji uchodźców „Umrzeć z nadziei”. Ekumenicznemu nabożeństwu w parafii św. Barbary w Warszawie o godz. 19.00 będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
"Sprawowane będzie przy krzyżu przywiezionym z Lesbos, wykonanym z drewna łodzi migrantów, które rozbiły się u wybrzeży tej greckiej wyspy" - poinformowała PAP Wspólnota Sant'Egidio.
"Będziemy wspominać tych, którzy zginęli w drodze do Europy, wszystkich odbywających właśnie swoją podróż nadziei oraz tych, którzy już znaleźli schronienie pośród nas" - podkreślają organizatorzy nabożeństwa.
Delegacja Wspólnot Sant’Egidio spędziła na Lesbos "solidarne wakacje" towarzysząc z misją humanitarną uchodźcom z obozu Moria.
Wspólnota Sant’Egidio nabożeństwo w intencji uchodźców "Umrzeć z nadziei" przygotowuje od 2015 r., gdy w Europie wybuchł największy jak dotąd kryzys migracyjny, a wody Morza Śródziemnego pochłonęły 3771 istnień ludzkich. Od 1990 r. w "podróżach nadziei" do Europy zginęło blisko 41 tys. uchodźców.
Tydzień Modlitwy za Uchodźców "Umrzeć z nadziei" potrwa od 27 września do 4 października. Rozpocznie go obchodzony 27 września 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
"Musimy nauczyć się dzielić, aby razem się rozwijać, nie pomijając nikogo. Pandemia przypomniała nam, że wszyscy jesteśmy w tej samej łodzi. Zdanie sobie sprawy, że mamy wspólne troski i obawy, ukazało nam po raz kolejny, że nikt nie może ocalić się sam" – napisał w swoim orędziu papież Franciszek.
Obchodzony w Polsce po raz szósty Tydzień Modlitwy za Uchodźców objęty został patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. W czasie odbywających się w całym kraju nabożeństw "Umrzeć z nadziei" wymieniane będą imiona i krótkie historie uchodźców, którzy stracili życie w drodze do Europy.
Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 roku w Rzymie z inicjatywy Andrei Riccardiego i małej grupki licealistów. Dziś obecna jest w 73 krajach na wszystkich kontynentach. Należy do niej ponad 60 tysięcy osób. Wspólnota – gdziekolwiek jest – żyje tym samym duchem, opartym na modlitwie i czytaniu Słowa Bożego, przyjaźni z ubogimi i pracy na rzecz pokoju. Na całym świecie zaangażowana jest na rzecz osób w różny sposób ubogich: bezdomnych, samotnych osób starszych, dzieci ulicy w Afryce i Ameryce Łacińskiej, młodych wzrastających w Szkołach Pokoju, więźniów, migrantów i uchodźców. Prowadzi m.in. projekt korytarzy humanitarnych, pozwalający na bezpieczne przybycie do Włoch i sprawną integrację uchodźców. Wspólnota w Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością także w innych miastach. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ krap/