Muzeum Historii Żydów Polskich i jego ekspozycja jest prawdziwym odzwierciedleniem życia Żydów w Polsce na przestrzeni tysiąca lat - mówił naczelny rabin Polski Michael Schudrich podczas niedzielnego briefingu. Wystawa stała muzeum zostanie otwarta we wtorek.
"Wystawę stałą Muzeum stworzyli historycy zarówno pochodzenia żydowskiego, jak i polskiego, a także socjologowie i specjaliści z innych dziedzin, a więc ta ekspozycja i to muzeum naprawdę jest symbolem tego, o czym opowiada - tysiącletniego doświadczenia Żydów na ziemiach polskich. Pamiętam kiedy dr Grażyna Pawlak po raz pierwszy wystąpiła z ideą tego Muzeum, a potem kiedy zgromadziliśmy się na ceremonii wmurowania kamienia węgielnego, kiedy śp. Lech Kaczyński mówił o doświadczeniu Żydów polskich" - mówił naczelny rabin Polski.
Jego zdaniem otwarcie Muzeum jest czymś "absolutnie niesamowitym", a każda osoba, która je odwiedzi "wyniesie stąd coś dla siebie". "Każda osoba nie mająca żydowskiego pochodzenia wyjdzie stąd z lepszym zrozumieniem żydowskiego życia, a każdy Żyd, który odwiedzi to muzeum, wyjdzie z większym zrozumieniem historii i kultury Polski. Jestem dumny, że ekspozycja jest budowana w taki mądry, rozsądny sposób, który stara się ukazać wszystkie aspekty historii Żydów w Polsce" - podkreślił Schudrich.
"Każda osoba nie mająca żydowskiego pochodzenia wyjdzie stąd z lepszym zrozumieniem żydowskiego życia, a każdy Żyd, który odwiedzi to muzeum, wyjdzie z większym zrozumieniem historii i kultury Polski. Jestem dumny, że ekspozycja jest budowana w taki mądry, rozsądny sposób, który stara się ukazać wszystkie aspekty historii Żydów w Polsce" - mówił naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
Wyraził też przekonanie, że wystawa pomoże walczyć z polsko-żydowskimi stereotypami. W jego ocenie ekspozycja stanowi hołd dla polskiej społeczności żydowskiej, który jest niezwykle ważny również z punktu widzenia poszerzenia wiedzy na ten temat.
W opinii prezes Fundacji Shalom Gołdy Tencer Muzeum to "piękne dzieło", na które czekała wiele lat. "To nasza historia, historia Żydów polskich, nierozerwalnie złączona oczywiście z historią Polski i mam nadzieję, że będziemy mogli to dziedzictwo przekazać naszym dzieciom, następnym pokoleniom. Nasi rodzice to przeżyli, my pamiętamy, a nasze dzieci będą musiały przechować tę pamięć. Byłam jednym z inicjatorów powstania tego muzeum i muszę powiedzieć, że cieszę się, iż doczekałam jego otwarcia" - powiedziała Tencer.
Zastępca dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunt Stępiński wyraził przekonanie, że stanie się ono "jednym z najważniejszych miejsc na świecie, w którym jest przedstawiana historia Żydów". "Szczególnie Żydów polskich, w swoim czasie najważniejszej diaspory żydowskiej na świecie. Pokazujemy dzisiaj 20 lat ciężkiej pracy, z takim ogromnym przekonaniem i nadzieją, że będzie ona służyła wielu pokoleniom, przede wszystkim młodych ludzi z całego świata" - zaznaczył Stępiński.
Muzeum Historii Żydów Polskich powstało naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Autorem inicjatywy utworzenia placówki było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W 2005 r. ogłoszono werdykt jury na projekt muzeum, który wygrał fiński architekt Rainer Mahlamaki. W 2006 r. została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i m.st. Warszawa a projektantami, zaś w czerwcu 2007 r. w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego i byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego.
We wtorek zostanie otwarta wystawa stała muzeum, która zajmie podziemny poziom i będzie składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. m kw. zobrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich. Towarzyszyć jej będą, organizowane w powstałych już salach, wystawy czasowe. W budynku znajdują się także m.in. już przygotowane sale projekcyjne i warsztatowe Centrum Edukacyjnego oraz wielofunkcyjna sala: audytoryjna, kinowa i koncertowa. (PAP)
akn/ as/