Po kilku miesiącach prac zakończona została renowacja znajdującego się na krakowskim Cmentarzu Rakowickim nagrobka kolekcjonera i mecenasa sztuki Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego. Prace sfinansowało i przeprowadziło Muzeum Narodowe w Krakowie.
"Nagrobek wygląda pięknie. Odzyskał pierwotny wygląd, jaki miał tuż po pochówku Feliksa +Mangghi+ Jasieńskiego" – mówił PAP wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie ds. konserwacji Janusz Czop. Jasieński był jednym z najhojniejszych mecenasów sztuki, MNK przekazał swoją kolekcję dzieł sztuki Dalekiego Wschodu i dzieł z okresu Młodej Polski.
Stojący w centralnej części Cmentarza Rakowickiego nagrobek niszczał, zasłonięty przez kilkumetrowe tuje. Zainteresowała się nim zafascynowana Jasieńskim krakowianka 84-letnia Mirosława Szilder. To ona zawiadomiła Muzeum Narodowe w Krakowie, które objęło obiekt opieką.
Muzealni konserwatorzy oczyścili nagrobek z zabrudzeń, uzupełnili ubytki, przywrócili pierwotną kolorystykę inskrypcji i pokryli kamień powłoką hydrofobową chroniącą go przed wnikaniem wody.
"Udało się nam powstrzymać łuszczenie powierzchni kamienia, co było wynikiem zastosowania w przeszłości nieodpowiedniego środka do impregnacji. Przywróciliśmy grafitowy kolor inskrypcji i wykutemu w kamieniu krzyżowi, usuwając złocenia, które nie pasowały do modernistycznej formy nagrobka"– mówiła kierownik Pracowni Konserwacji Rzeźby MNK Anna Kłosowska.
Nagrobek Jasieńskiego został wykonany w 1930 r. według projektu Czesława Boratyńskiego, który był zaangażowany także w projektowanie Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie.
Inskrypcja na pomniku z wapienia jurajskiego głosi: "Sztukę ukochał, służył tylko sztuce, jej klejnoty najczystsze zgromadził i przekazał miastu temu, by sławy mu przysporzyć. Imię jego pamięci potomnych wdzięczne miasto Kraków przekazuje i zachowa".
Feliks Jasieński (1861-1929) był kolekcjonerem, mecenasem sztuki i przyjacielem artystów. W 1901 r. wydał zbiór esejów "Manggha. Wędrówki po świecie, sztuce i ideach". Organizował wystawy, wygłaszał wykłady, pisał dla czasopism o kulturze i sztuce polskiej. Po przeprowadzce z Warszawy do Krakowa aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym miasta.
Jako kolekcjoner stworzył bogaty zbiór dzieł młodopolskich artystów. W zbiorach tych znalazły się prace m.in. Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Władysława Podkowińskiego, Włodzimierza Tetmajera, Wojciecha Weissa, Stanisława Wyspiańskiego i szczególnie cenionego przyjaciela Mangghi - Leona Wyczółkowskiego.
Swoją kolekcję, zawierającą także dzieła sztuki Dalekiego Wschodu, głównie z Japonii i Chin, Jasieński w 1920 r. przekazał miastu, umieszczając ją w MNK, w którym odtąd piastował godność kustosza. Zmarł w Krakowie w kwietniu 1929 r. i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.(PAP)
wos/ par/