Kultura i sztuka po 1989 roku

30.04.2019

Nagroda za ratowanie zabytków architektury drewnianej

Ks. Henryk Zątek, proboszcz parafii św. Marcina w Jawiszowicach, został laureatem tegorocznej Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w ochronie i opiece nad zabytkami architektury drewnianej w regionie.

Decyzją samorządu województwa laureat został uhonorowany za to, że z dużą pasją i zaangażowaniem, od prawie dwudziestu lat, troszczy się o zachowanie piękna miejscowego drewnianego kościoła z 1692 r. wraz z jego najbliższym otoczeniem. Wartość nagrody to 15 tys. zł.

„Ten trud i codzienna praca księdza sprawiają, że przywraca świątyni jej dawną świetność i blask poprzez wykonywanie kompleksowych prac konserwatorskich i budowlanych” - zaznaczono.

Kapituła nagrody przyznała także wyróżnienia tym, którzy od lat starają się zachować od zniszczeń nie tylko świątynie, ale także historyczną pamięć o zabytkach architektury drewnianej w Małopolsce.

Otrzymali je: Leszek Grabowski, regionalista, który od ponad trzydziestu lat zajmuje się fotograficzną i dziennikarską dokumentacją historii i współczesności drewnianej zabudowy małopolskich wsi; parafia rzymskokatolicka pw. NMP Matki Kościoła w Rdzawce opiekująca się zabytkowym, drewnianym kościołem pw. Krzyża Świętego na Piątkowej Górze w Chabówce, znanym jako „kościółek na Obidowej” oraz Jana Hyry, wieloletni opiekun społeczny i inicjator remontu drewnianej cerkwi w Kwiatoniu, znajdującej się na Liście światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO.

Jak podkreśliła we wtorek Anna Pieczarka z zarządu województwa, w Małopolsce znajduje się wiele cennych obiektów architektury drewnianej, które stanowią piękno tego regionu. „To właśnie one są doceniane przez mieszkańców i turystów. Naszym zadaniem jest dbać o zachowanie naszego dziedzictwa dla kolejnych pokoleń. Dlatego też doceniamy, wspieramy i nagradzamy tych, którzy z pasją poświęcają się, by chronić to co najpiękniejsze” - zaznaczyła Pieczarka.

Nagroda im. Mariana Korneckiego jest wręczana od 2003 r. Jej laureatem może zostać osoba, która nie tylko dba o cenne obiekty architektury drewnianej, ale też przez ciekawe projekty i inicjatywy "ożywia" ich wnętrze. 

Patron nagrody Marian Kornecki (1924-2001) był historykiem sztuki i uczonym, wybitnym znawcą architektury drewnianej, niestrudzonym inwentaryzatorem zabytków. W 1995 roku został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za całokształt działalności w dziedzinie ratowania polskiego dziedzictwa kulturowego. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL