Sześć najcenniejszych obrazów ze zbiorów sanktuarium maryjnego w Rychwałdzie (Śląskie) trafiło do konserwacji. Wrócą latem i staną się wówczas zalążkiem stałej ekspozycji dzieł sztuki w jednej z wież kościoła – poinformował rzecznik sanktuarium Adam Karbowski.
Dorota Firlej z Muzeum w Żywcu powiedziała, że konserwacja objęła dzieła, które jak dotąd nie były prezentowane i opisane w literaturze. Obrazy pochodzą z XVIII i XIX w. Nigdy nie były konserwowane. Jak dodał Karbowski są one w fatalnym stanie. „W niektórych nawet płótno jest przecięte” – dodał.
Cztery z obrazów ukazują stacje Drogi Krzyżowej. Powstały w 1826 r. Ich autorem jest Antoni Chrząstkiewicz. Kolejny – wizerunek św. Antoniego Padewskiego – wyszedł spod pędzla Wincentego Chrząstkiewicza w 1860 r. Autor XVIII-w. obrazu przestawiającego św. Marka jest nieznany.
Zdaniem Firlej obrazy Chrząstkiewiczów, ojca Antoniego (1790-1870) i syna Wincentego (1821-1889), należą do najwybitniejszych dzieł XIX-w. malarstwa regionalnego. W swoich czasach obaj zaliczali się do grona najbardziej znanych i wziętych artystów rejonu dzisiejszego pogranicza polsko-słowackiego. Ich prace można zobaczyć w muzeach w Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu, Lwowie i w Dolnym Kubinie na Słowacji, a także w świątyniach na Żywiecczyźnie i ziemi suskiej.
Obrazy nigdy nie były prezentowane szerszej publiczności. Po powrocie z renowacji, którą prowadzi żywiecka konserwator zabytków Małgorzata Mietlicka, trafią na stałą ekspozycję. Zostanie ona utworzona w jednej z wież kościoła św. Mikołaja Biskupa. Otwarcie planowane jest na lipiec.
Jak poinformowała Firlej projekt konserwacji i stworzenia ekspozycji wsparło finansowo ministerstwo kultury. Całość będzie kosztowała 44 tys. zł.
Parafia w Rychwałdzie prawdopodobnie istniała już w XIV w. W pierwszej połowie XVI w. we wsi zbudowano drewniany kościół św. Mikołaja. W 1644 r. Katarzyna Komorowska ofiarowała świątyni ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wizerunek od początku otaczał kult, który miał związek z licznymi cudami przypisywanymi wstawiennictwu rychwałdzkiej Madonny. Sto lat później rozpoczęto budowę nowego kościoła. Konsekracja barokowej świątyni, którą znamy współcześnie, odbyła się w 1756 r.
Rychwałdzkie sanktuarium, którym opiekują się franciszkanie, jest głównym ośrodkiem kultu religijnego na Żywiecczyźnie. (PAP)
szf/ pz/