Polska po 1989 roku

26.05.2016 aktualizacja 18.07.2016

Najsłynniejsza w kraju procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Łowicza

Procesja Bożego Ciała w Łowiczu. Fot. PAP/G. Michałowski Procesja Bożego Ciała w Łowiczu. Fot. PAP/G. Michałowski

Ponad sto osób w strojach ludowych wzięło udział w procesji Bożego Ciała, która przeszła ulicami Łowicza. W 2014 r. łowicka procesja - ze względu na szczególną oprawę - wpisana została na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego.

"Oto oczekiwany przez wielu dzień; można powiedzieć, że wiele wydarzeń w naszym mieście mierzy się uroczystością Bożego Ciała – kiedy kończy się uroczystość w jednym roku, myślimy już o roku następnym, bo pragniemy kultywować to piękne dziedzictwo wiary, kultury, tradycji, które wpisane jest na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego Polski" – podkreślił w homilii ordynariusz diecezji łowickiej ks. bp. Andrzej Franciszek Dziuba.

Duszpasterz zaznaczył, że to uczestnicy łowickiej procesji każdego roku współtworzą to dziedzictwo – swoją obecnością, modlitwą i świadectwem wiary.

"Bo przecież gromadzi nas Jezus, w którego wierzymy i który nas dzisiaj po raz kolejny do Łowicza zaprosił. To Jezusa sławimy naszą księżacką tradycją, strojami, śpiewem, księżackim językiem, a przede wszystkim sercami i wiarą" - dodał.

Jak podaje Narodowy Instytut Dziedzictwa, uroczystość odbywa się według kultywowanej od co najmniej stu lat w niezmienionej formie tradycji. Po mszy świętej odprawionej w łowickiej bazylice katedralnej procesja ubrana w ludowe stroje Księżaków Łowickich obchodzi cztery ołtarze przygotowane w pobliżu Starego Rynku; zwyczaje sypania kwiatów, noszenia sztandarów i chorągwi parafialnych oraz figur i obrazów przekazywane są w łowickich rodzinach z pokolenia na pokolenie.

Przygotowane przez mieszkańców Łowicza i okolicznych wsi ołtarze są przystrojone polnymi kwiatami, gałązkami brzozy i nawiązują bezpośrednio do folkloru tych ziem. Można na nich zobaczyć elementy wyposażenia chat księżackich, charakterystyczne elementy zdobnicze i stare oleodruki z wizerunkami świętych.

Etnografowie z Muzeum w Łowiczu podkreślają, że barwne księżackie pasiaki są czymś więcej niż tylko kostiumami dla zespołów folklorystycznych. Gromadzona przez Muzeum dokumentacja świadczy o tym, że także współcześnie stroje noszone są z dumą w czasie uroczystości kościelnych, państwowych i rodzinnych; na obszarze dawnego Księstwa Łowickiego stanowią ważny element tożsamości i wyraz odrębności etnicznej.

Dzięki przywiązaniu Księżaków do tradycyjnego stroju i obyczajów procesja staje się także wspaniałym widowiskiem folklorystycznym, które ściąga do Łowicza masy turystów; nie inaczej było w tym roku.

Po uroczystościach kościelnych ulicami Łowicza wyruszy kolorowa Parada Pasiaków. Łowiccy twórcy ludowi będą prezentować swoje rękodzieło na stoiskach rozstawionych wokół Starego Rynku. Odbędą się warsztaty garncarskie, wikliniarskie, rzeźbiarskie; będzie można zobaczyć, jak powstają słynne łowickie wycinanki, hafty, koronki i wyroby z bibuły. Wystąpią także zespoły folklorystyczne z regionu łódzkiego. (PAP)

agm/ as/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL