Religia

07.05.2018

Największa świątynia luterańska w Polsce zostanie wyremontowana

Fasada Kościoła Jezusowego w Cieszynie. Źródło: Wikimedia Commons Fasada Kościoła Jezusowego w Cieszynie. Źródło: Wikimedia Commons

Remont zewnętrznej części cieszyńskiego Kościoła Jezusowego, największej świątyni luterańskiej w Polsce, może się rozpocząć już pod koniec maja – dowiedziała się PAP od proboszcza miejscowej parafii ks. Janusz Sikora.

Duchowny powiedział, że podczas prac, które potrwają cztery lata, wzmocnione zostaną fundamenty kościoła oraz powstanie odpowiednie odwodnienie terenu wokół niego. Położony zostanie nowy tynk i wymienione wszystkie okna.

Jak dodał ks. Sikora, remont jest koniecznością. Na murach XVIII-w. budynku pojawiły się pęknięcia i zawilgocenia.

Remont będzie kosztował ok. 20,8 mln zł. Cieszyńska parafia luterańska pozyskała na ten cel dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 17,6 mln zł. „Czekamy na podpisanie umowy. Mam nadzieję, że uda się to jeszcze w maju, dzięki czemu wykonawca prac mógłby od razu rozpocząć remont” – powiedział w poniedziałek ks. Sikora.

Kościół Jezusowy w Cieszynie jest największą świątynią luterańską w Polsce. Jego wieża liczy 75 m. Został wzniesiony na początku XVIII w. w stylu określanym barokiem austriackim. Do 1781 r., w którym cesarz Austrii Józef II wydał "patent tolerancyjny", zezwalający luteranom, kalwinom i prawosławnym praktykowania swojego wyznania, był jedyną świątynią ewangelicką na Śląsku Cieszyńskim.

Kościół pod koniec lat 90. XX w. przeszedł remont wnętrza i dachu.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Reformacja dotarła tu wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. Na świecie jest ok. 74 mln luteran. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL