Remont zewnętrznej części cieszyńskiego Kościoła Jezusowego, największej świątyni luterańskiej w Polsce, może się rozpocząć już pod koniec maja – dowiedziała się PAP od proboszcza miejscowej parafii ks. Janusz Sikora.
Duchowny powiedział, że podczas prac, które potrwają cztery lata, wzmocnione zostaną fundamenty kościoła oraz powstanie odpowiednie odwodnienie terenu wokół niego. Położony zostanie nowy tynk i wymienione wszystkie okna.
Jak dodał ks. Sikora, remont jest koniecznością. Na murach XVIII-w. budynku pojawiły się pęknięcia i zawilgocenia.
Remont będzie kosztował ok. 20,8 mln zł. Cieszyńska parafia luterańska pozyskała na ten cel dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 17,6 mln zł. „Czekamy na podpisanie umowy. Mam nadzieję, że uda się to jeszcze w maju, dzięki czemu wykonawca prac mógłby od razu rozpocząć remont” – powiedział w poniedziałek ks. Sikora.
Kościół Jezusowy w Cieszynie jest największą świątynią luterańską w Polsce. Jego wieża liczy 75 m. Został wzniesiony na początku XVIII w. w stylu określanym barokiem austriackim. Do 1781 r., w którym cesarz Austrii Józef II wydał "patent tolerancyjny", zezwalający luteranom, kalwinom i prawosławnym praktykowania swojego wyznania, był jedyną świątynią ewangelicką na Śląsku Cieszyńskim.
Kościół pod koniec lat 90. XX w. przeszedł remont wnętrza i dachu.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Reformacja dotarła tu wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. Na świecie jest ok. 74 mln luteran. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ itm/