„Architektura dwudziestolecia” Heleny Podstawki-Lech, kolejny tom z serii „20 lat XX wieku”, przedstawia najciekawsze zjawiska, miejsca, budowle, które towarzyszyły odradzaniu się i rozkwitowi Polski po 1918 r. – napisano na stronie Narodowego Centrum Kultury (NCK)
Autorem ilustracji w tomie jest Ryszard Kajzer.
"Koniec I wojny światowej w całej Europie oznaczał początek nowej epoki. Zmieniło się wszystko, począwszy od mapy świata, poprzez politykę czy gospodarkę, aż po styl życia" - przypomniano na stronie NCK.
Jak zaznaczono, "na te zmiany zareagowała również architektura. Projektanci zaczęli szukać nowych form, które miały odpowiadać potrzebom nowego świata". "Zmiany te miały jeszcze ważniejszy wymiar dla Polski, która po 123 latach odzyskała niepodległość. Zniszczony wojną i podziałami kraj potrzebował nowych domów, fabryk, a nawet całych miast" - napisano.
Tom zawiera wstęp, trzynaście rozdziałów, słowniczek, spis ilustracji i informację o źródłach cytatów w tekście.
Książkę, która liczy sobie 136 stron, można nabyć w księgarni NCK.
Przypomniano, że "w sprzedaży jest już +Sztuka dwudziestolecia+ - poprzedni tytuł z serii, który prezentuje wybrane dzieła, kontekst ich powstania, szczegóły dotyczące techniki wykonania, tematyki i formy, zapraszając do odnajdywania i odczytywania różnorodnych kontekstów, zgłębiania szczegółów, stylów i wątków zawartych w obiektach z tego czasu".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/