W wieku 90 lat zmarł hrabia Jan Artur Tarnowski, najstarszy syn ostatniego właściciela Dzikowa – obecnie dzielnicy Tarnobrzega. To dzięki jego staraniom do muzeum w Tarnobrzegu wróciła słynna kolekcja dzikowska uznawana za najlepiej zachowany ziemiański zbiór dzieł sztuki w Polsce.
O śmierci hrabiego Jana Artura Tarnowskiego poinformowało Muzeum Historyczne miasta Tarnobrzega, które mieści się w dawnym zamku Tarnowskich w Dzikowie. „Potrafił zdobyć niekwestionowany autorytet i szacunek, nawiązując do najpiękniejszych tradycji Leliwitów. Jego staraniom przywrócona została pamięć o wielkich przodkach m.in. Marii Tarnowskiej i Kazimierzu Skarżyńskim. Był dobroczyńcą i mecenasem także naszego muzeum, które zawdzięcza mu swoją dzisiejszą pozycję” – napisano w mediach społecznościowych muzeum.
Hrabia zmarł 17 kwietnia w swoim domu w Warszawie.
Zbiór stał się jednym z najważniejszych w Polsce gromadzących dzieła sztuki, bezcenną bibliotekę z licznymi rękopisami, w tym „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, inkunabułami, starodrukami oraz archiwum.
Nestora rodu pożegnał też prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. „Niekwestionowany autorytet, wspaniały człowiek. Jestem wdzięczny losowi, że mogłem pana Jana Artura Tarnowskiego osobiście poznać”.
Jan Artur Tarnowski był najstarszym synem Artura i Róży z Zamoyskich. Urodził się i mieszkał w Dzikowie do 1944 roku, kiedy jego dom i jednocześnie siedzibę rodu przejęły władze komunistyczne. Wyjechał z kraju, na emigracji przebywał do 1989 roku. Gdy wrócił do Polski zamieszkał w Warszawie. Wtedy też rozpoczął starania, by do Tarnobrzega wróciła słynna kolekcja dzikowska. Taki był też testament jego ojca.
Kolekcja powstała w latach 1804-1834 z inicjatywy Jana Feliksa Tarnowskiego i jego żony Walerii ze Stroynowskich Tarnowskiej, później była rozbudowywana przez kolejne pokolenia. Zbiór stał się jednym z najważniejszych w Polsce gromadzących dzieła sztuki, bezcenną bibliotekę z licznymi rękopisami, w tym „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, inkunabułami, starodrukami oraz archiwum. Były tam dzieła m.in. z kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego i Hieronima Stroynowskiego, prace Rembrandta, van Dycka, Schalkena, Rossy, Veronese, braci Carraccich czy Guercina. Kolejni właściciele Dzikowa rozbudowali kolekcję obrazów także o dzieła czołowych polskich artystów m.in. Matejki, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Pochwalskiego, Rodakowskiego i Malczewskiego.
Kolekcja Tarnowskich należała do najsłynniejszych w przedwojennej Polsce. Do dziś zachowały się jej fragmenty z czasów jej największej świetności, czyli z początku XX wieku. (PAP)
autorka: Agnieszka Lipska
al/ aszw/