Misterium, przedstawiające tryumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy oraz ewangeliczną scenę wypędzenia kupców ze świątyni jerozolimskiej, rozpoczęło w Niedzielę Palmową odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Inscenizacji wydarzeń sprzed 2 tys. lat przyglądały się rzesze wiernych. Jezus, w którego postać wcielił się jeden z kleryków kalwaryjskiego Wyższego Seminarium Duchownego, na grzbiecie osiołka wyjechał na szczyt wzniesienia obok kalwaryjskiej bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Podczas misteriów symbolizuje ona świątynię jerozolimską. Zbawicielowi towarzyszyli apostołowie. Ich role odgrywają przewodnicy kalwaryjscy. Podczas inscenizacji przeszli oni między tysiącami wiernych, którzy dzierżyli w dłoniach palmy.
Przy sanktuarium wierni ujrzeli ewangeliczne sceny wypędzenia kupców ze świątyni jerozolimskiej. "Czy to dom boży, czy targowica? Ci, którzy z daleka tu przyszli chcą się modlić, a wy urządzacie tu jarmark? Wy? Kapłani? Pozwalacie na to?" - dobiegał ze sceny głos kleryka, wcielającego się w rolę Chrystusa, który przewracał ustawione kramy.
Przedstawienie scen wjazdu Chrystusa do Jerozolimy inauguruje misterium pasyjne, którego zasadnicza część rozpocznie się w Wielką Środę. Kulminacja nastąpi w Wielki Piątek. Wówczas, aktorzy zainscenizują sceny męki Jezusa. Słowo pasterskie wygłosi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Tradycja organizowania w Kalwarii Zebrzydowskiej misteriów sięga początków XVII w., gdy ufundowany został tam klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek. Z biegiem czasu zostały rozszerzone.
Po II wojnie światowej ojciec Augustyn Chadam odnowił obrzędy. W Niedzielę Palmową 1947 r. urządzono po raz pierwszy "Wjazd Chrystusa do Jerozolimy". Swój program otrzymały również Wielka Środa, Czwartek i Piątek. Pojawiły się postacie Chrystusa, Matki Bożej, apostołów, arcykapłanów, faryzeuszy, kobiet i żołnierzy. Każda z nich została ucharakteryzowana i otrzymała teksty do wygłoszenia. W 1953 r. misterium otrzymało formę znaną do dziś.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego i pasyjnego w Polsce. (PAP)
szf/ js/