Polska po 1989 roku

12.02.2020

„Niepodległa”: w 2020 r. 121 podmiotów otrzyma dofinansowanie na umacnianie obywatelskości

Biuro Programu „Niepodległa”, które do 2022 r. koordynuje obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, poinformowało w środę o przyznanych dotacjach na 2020 r. Dofinansowanie na przedsięwzięcia umacniające poczucie wspólnoty obywatelskiej otrzyma 121 podmiotów.

Wyniki naboru - jak podało biuro - dotyczą Programu Dotacyjnego "Niepodległa" na działania w 2020 roku.

"W naborze za dotacje na rok 2020 złożono łącznie 1353 wnioski. Samorządowe instytucje kultury złożyły ich 587, a NGO – 766. Dofinansowanie otrzymało 121 wnioskodawców – 44 samorządowych i 77 NGO. Łączna kwota dofinansowania dla wszystkich projektów wyniosła 6 milionów złotych. Poszczególne projekty otrzymały dofinansowanie w wysokości od 10 tysięcy zł do 100 tysięcy złotych" - przekazał w komunikacie rzecznik prasowy Biura Programu "Niepodległa" Kamil Wnuk.

Pełna lista beneficjentów wraz z nazwami ich zadań dostępne są na stronie internetowej Biura Programu "Niepodległa".

Wśród 10 najwyżej ocenionych instytucji są Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego, Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych w Niedzicy, Świetlica w Zaborowie, Fundacja Fabryka UTU, Fundacja AVE, Stowarzyszenie Muzyka Świata AKORD, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe wsi Dminikowce, Fundacja Instytut Promocji Kultury Polski oraz Fundacja "Dla Dziedzictwa".

Program "Niepodległa" - jak podało biuro na swojej stronie internetowej - łączy różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości. "Inspiracją dla wspólnego świętowania są wartości szczególnie ważne dla Polaków: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka oraz solidarność" - zaznaczyło biuro. Dodało też, że realizuje swoje zadania zgodnie z założeniami Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2022, którego głównym celem jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej.

Program zakłada działania w trzech obszarach. "Pierwszy to projekty, za które będą odpowiedzialne narodowe instytucje kultury, podległe Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za drugi priorytet odpowiada Biuro Programu +Niepodległa+, które jest operatorem programów dotacyjnych: +Koalicje dla Niepodległej+ (wspierający organizację obchodów przez inicjatywy obywatelskie) oraz +Niepodległa+ (skierowany do samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych)" - podało biuro, dodając też, że za program zagraniczny obchodów odpowiada Instytut Adama Mickiewicza. (PAP)

nno/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL