Z soboty na niedzielę przypada tegoroczna Kadyr Noc, czyli noc przeznaczenia polskich wyznawców islamu, u których trwa miesiąc postu ramadan. Wierni spotykają się wtedy na modlitwach i czuwaniu do świtu. Post zakończy za kilka dni święto Ramadan Bajram.
Kadyr Noc wypada zawsze z 26. na 27. dzień ramadanu. To ważny moment miesiąca postu. Wierni wierzą, że w noc przeznaczenia wybaczane są im grzechy i decyduje się, co ich spotka w kolejnym roku religijnym. Dlatego szczególnie wtedy modlą się i czytają Koran.
Przypomniał o tym Muzułmański Związek Religijny w RP, najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu, zachęcając w komunikacie wiernych do odprawiania modlitw w domach i indywidualnego czuwania.
Brak modlitw zbiorowych to ograniczenie wynikające z pandemii, zwykle bowiem w Kadyr Noc wierni spotykają się w meczetach i domach modlitw, co podkreśla również znaczenie społeczne (budowanie wspólnoty) Kadyr Nocy w ramadanie, bo częścią takiego spotkania jest również tzw. iftar, czyli kolacja ramadanowa – posiłek spożywany przez muzułmanów w poście po zachodzie słońca.
Meczety i domy modlitwy są jednak wciąż zamknięte dla zbiorowych modlitw z powodu pandemii koronawirusa. MZR poinformował niedawno, że otwarcie ich nastąpi 13 maja, czyli pierwszego dnia Ramadan Bajram - święta zakończenia postu.
Według tradycji Kadyr Noc przynosi błogosławieństwo. Muzułmanie wierzą, że przez zstępujące na ziemię anioły spisywane są wtedy ważne sprawy wiernych, które w następnym roku będą realizowane i że zapadają wówczas decyzje co do niedalekiej przyszłości.
"Nikomu z nas nie wypada spędzić tej błogosławionej nocy w beztroskiej nieświadomości i obojętności. Prawdziwy muzułmanin nie straci nocy przeznaczenia, podczas której został objawiony Koran oświecający człowiekowi drogę do szczęścia ziemskiego, duchowego i wiecznego" - podkreślił w okolicznościowym kazaniu imam muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Białymstoku Mirzogolib Radzhabaliev.
30-dniowy post wyznawców islamu przypada na dziewiąty miesiąc – opartego na fazach Księżyca – roku muzułmańskiego. Liczony w ten sposób rok jest jednak krótszy o jedenaście dni od roku tradycyjnego, określanego czasem obiegu Ziemi wokół Słońca. Dlatego też termin rozpoczęcia ramadanu, jak i innych uroczystości i świąt islamskich, ulega ciągłym przesunięciom w kalendarzu powszechnym.
Ścisły post w ramadanie jest jedną z pięciu najważniejszych zasad (filarów) islamu, obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i pielgrzymki. Obowiązuje od wschodu do zachodu słońca wszystkich zdrowych, dorosłych muzułmanów. Oznacza powstrzymywanie się m.in. od jedzenia, picia, rozmaitych rozrywek, palenia tytoniu i od współżycia seksualnego.
Liczbę wiernych należących do MZR jego przedstawiciele szacują na ok. 5 tys. osób. To przede wszystkim polscy Tatarzy. Większość polskich muzułmanów mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bohonikach i Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety, a przy nich mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.
Wszystkich muzułmanów w Polsce, wliczając w to również m.in. studentów, przedsiębiorców, służby dyplomatyczne czy uchodźców z krajów islamskich, według ocen MZR jest ok. 60 tys.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ amac/