We Wrocławiu trwają przygotowania do obchodów roku Edyty Stein. Zapowiedzią przyszłorocznych wydarzeń będzie nowa ekspozycja w Domu Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej, która w środę zostanie otwarta dla zwiedzających.
W połowie września tego roku Rada Miejska Wrocławia podjęła rezolucję ustanawiającą rok 2022 Rokiem Edyty Stein. W ten sposób władze stolicy Dolnego Śląska chcą uczcić 130. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci filozofki, zakonnicy, świętej i patronki Europy.
Obchody są przygotowywane przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość i koncentrować będą się wokół rodzinnego domu Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu. „Zadania Ośrodka Pamięć i Przyszłość w 2020 r. poszerzono o program pod nazwą Dziedzictwo Edyty Stein, finansowany wspólnie przez Prezydenta Wrocławia i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja blisko współpracuje z działającym od ponad 30 lat Towarzystwem im. Edyty Stein we Wrocławiu” - wskazał dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia Jerzy Pietraszek.
Dom Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38 jest obecnie siedzibą Towarzystwa im. Edyty Stein i działa jako centrum badań poświęconych jej osobie. To także miejsce spotkania narodów polskiego, niemieckiego i żydowskiego oraz miejsce międzyreligijnego dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Jest też dostępny dla zwiedzających. Prezentowane są w nim wystawy stałe: „Edyta Stein. Wrocławianka, filozof, święta, patronka Europy” oraz „Biała róża. Studencki ruch oporu przeciwko Hitlerowi w Monachium 1942/1943”.
W grudniu 2020 r. z Towarzystwem skontaktował się Shlomo Kovalski, syn siostrzenicy Edyty Stein – Eriki Tworoger, która w domu przy ul. Nowowiejskiej spędziła 28 lat. „To właśnie jej pamięci poświęcona została nowa część wystawy stałej oraz album prezentujący pamiątki rodzinne przekazane przez Shlomo Kovalskiego. Są to unikatowe zdjęcia, listy, pocztówki i dokumenty, jak np. pamiętnik Eriki z odręcznymi wpisami członków najbliższej rodziny oraz przyjaciół” – zapowiedział Grzegorz Rajter z biura prasowego wrocławskiego magistratu.
Otwarcie wystawy i prezentacja albumu autorstwa Maayan de Sánchez „Z Breslau do Jerozolimy. Channah Erika Tworoger – siostrzenica Edith Stein” odbędzie się w środę o godz. 16.
We wtorek 130. rocznicę urodzin Edyty Stein uczcił wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Pracownicy IPN zapalili znicze przed pomnikiem Edyty Stein we wrocławskim parku jej imienia, a także złożyli kwiaty pod tablicą na frontonie kościoła św. Michała Archanioła na wrocławskim Ołbinie upamiętniającą pobyt Edyty Stein we Wrocławiu.
Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu w pobożnej rodzinie żydowskiej w 1891 r. Była doktorem filozofii. Studiowała u Edmunda Husserla; zetknęła się z Romanem Ingardenem, a ich wspólne zainteresowania zaowocowały później długoletnią przyjaźnią, której odbicie znajduje się w prowadzonej przez dwadzieścia lat korespondencji obojga uczonych.
Po okresie zwątpienia i ateizmu, w wieku 30 lat przeszła na katolicyzm. 12 lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. W wyniku narastających prześladowań Żydów pod koniec 1938 r. została przeniesiona do klasztoru Karmelitanek w Echt na terenie Holandii.
2 sierpnia 1942 r. zakonnica została aresztowana w klasztorze przez gestapo i osadzona w policyjnym obozie tranzytowym Amersfoort. Dwa dni później została przeniesiona do obozu zbiorczego w Westerbork w okupowanej Holandii. Stamtąd Niemcy deportowali zakonnicę - wraz z blisko tysiącem Żydów - do Auschwitz. Wśród nich znajdowało się kilkudziesięciu ochrzczonych Żydów, a także siostra Edyty, Róża.
Edyta Stein została zabita w komorze gazowej w Auschwitz-Birkenau 9 sierpnia 1942 r. wraz z grupą więźniów, w której była też jej siostra Róża.
Edyta Stein została beatyfikowana w 1987 r. przez Jana Pawła II, a 11 lat później kanonizowana. W 1999 r. Jan Paweł II ogłosił św. Teresę Benedyktę od Krzyża - obok św. Katarzyny ze Sieny i św. Brygidy Szwedzkiej - patronką Europy. Edyta Stein jest pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została kanonizowana.(PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ dki/