Osoby niepełnosprawne będą mogły na statku-muzeum „Dar Pomorza” w Gdyni korzystać od wtorku z innowacyjnego sposobu zwiedzania. Korzystając ze specjalnych gogli zobaczą interaktywny film, pokazujący zakamarki słynnego żaglowca.
"Wchodzimy w nowy świat przekazu. Interaktywny Film Sferyczny nie był jeszcze wykorzystywany w polskim muzealnictwie. To bardzo innowacyjne rozwiązanie techniczne, które osobom z trudnościami w poruszaniu się pozwoli, przy pomocy specjalnych gogli Oculus, zobaczyć wnętrza +Daru Pomorza+, które było im do tej pory trudno zwiedzić lub były wręcz niedostępne" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego Robert Domżał.
Na "Darze Pomorza" dostępne będą dwa stanowiska z goglami Oculus.
"Na co dzień, gdy odbywamy wirtualną wycieczkę, odbywa się to za pomocą widoku 360 stopni na zdjęciach statycznych i przechodzenia od punktu A do punktu B. Interaktywny Film Sferyczny (IFS) stwarza szansę większych doznań i zaangażowania ze strony uczestnika. Wyjątkowość tego rozwiązania polega na ciągłym i interaktywnym procesie filmowym. Dzięki temu można m.in. doświadczyć codziennych obowiązków kadry oficerskiej żaglowca, jest np. możliwość uruchomienia animacji urządzeń pokładowych" - wyjaśnił twórca projektu Damian Kryger z firmy VR For Business.
Interaktywny Film Sferyczny prezentuje sześć pomieszczeń na "Darze Pomorza" m.in. kabinę morską komendanta, kabinę nawigacyjną, mesę oficerską i maszynownię.
Koncepcja Interaktywnego Filmu Sferycznego nie jest skierowana wyłącznie do osób dotkniętych inwalidztwem ruchowym.
Specjalnie dla osób głuchych do IFS zaimplementowano m.in. opcję korzystania z polskich napisów, a nagranemu wprowadzeniu towarzyszy tłumacz polskiego języka migowego. Wyraźne ikony i czytelne kolory dobrano z myślą o wygodzie osób z gorszym wzrokiem. Urządzenie zostało wyposażone w specjalną wkładkę dystansującą umożliwiającą korzystanie z gogli w okularach korekcyjnych oraz gniazdo mini jack, pozwalające na podpięcie własnych słuchawek.
Interaktywny film posiada również opcję z angielskim menu i napisami.
"Dar Pomorza" to jeden z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego, na stałe cumujący przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, w sąsiedztwie innego okrętu-muzeum, ORP "Błyskawica". Łączna powierzchnia żagli tej trzymasztowej fregaty wynosi 2,2 tys. m kw. Najwyższy maszt jednostki ma ponad 41 m wysokości. Wyposażony w silnik pomocniczy statek mógł zabrać na pokład prawie 190 osób.
Jednostkę zbudowano w 1909 r. w stoczni w Hamburgu, jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Po I wojnie światowej jednostkę przejęli Francuzi, którzy także chcieli ją wykorzystywać do celów szkoleniowych. Plan ten nie doszedł jednak do skutku i ostatecznie w 1929 r. jednostkę kupił za 7 tys. funtów szterlingów zebranych z datków społecznych Pomorski Komitet Floty Narodowej.
Dla upamiętnienia ofiarności Pomorzan jednostce nadano imię "Dar Pomorza". Statek został przekazany Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. Przez 51 lat – do 1982 r. – służył jako jednostka szkoleniowa. Przez ten czas odbył 102 rejsy szkolne, przepływając w sumie pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie szkolenie przeszło ponad 13 tys. młodych adeptów sztuki żeglarskiej.
Po wycofaniu ze służby w 1982 r. (rolę "Daru Pomorza" przejął wtedy "Dar Młodzieży") fregatę przekazano Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. Rok później jednostkę udostępniono zwiedzającym jako statek-muzeum.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pat/