Inne

03.01.2014 aktualizacja 18.07.2016

Nowy rekord w Muzeach Watykańskich: prawie 5,5 miliona zwiedzających

Muzea Watykańskie. Fot. Martin Hooijschuur. na lic. Wikimedia Commons Muzea Watykańskie. Fot. Martin Hooijschuur. na lic. Wikimedia Commons

Prawie 5,5 miliona osób zwiedziło w zeszłym roku Muzea Watykańskie. O tym nowym rekordzie poinformowała dyrekcja zbiorów podkreślając, że jest to również rezultat zainteresowania, jakie wywołuje papież Franciszek.

Liczba 5 milionów została przekroczona po raz pierwszy w 2011 roku. W 2013 roku wyniosła ona 5 milionów 459 tysięcy.

Kolejny wzrost napływu turystów to nowe wyzwanie, które - jak przyznano obecnie - wymaga wprowadzenia nadzwyczajnych środków, by z jednej strony chronić przechowywane w Muzeach arcydzieła, a z drugiej zapewnić zwiedzającym jak najlepsze warunki. Takie działania zostaną podjęte w najbliższych miesiącach - zapowiedział dyrektor Antonio Paolucci.

Kolejny wzrost napływu turystów to nowe wyzwanie, które - jak przyznano obecnie - wymaga wprowadzenia nadzwyczajnych środków, by z jednej strony chronić przechowywane w Muzeach arcydzieła, a z drugiej zapewnić zwiedzającym jak najlepsze warunki.

Wkrótce, m.in. w Kaplicy Sykstyńskiej, zainstalowany zostanie nowy system klimatyzacji, pomiaru temperatury i wilgotności powietrza.

Słynną kaplicę z freskami Michała Anioła czeka w tym roku też druga prawdziwa rewolucja - zmiana oświetlenia. Zostanie tam zainstalowanych 7 tysięcy najnowocześniejszych żarówek ledowych, które wyeksponują doskonałe malowidła i przyniosą zarazem oszczędności w zużyciu energii; szacuje się, że spadnie ono o 60 procent.

"Efekt papieża Franciszka znalazł odbicie także w Muzeach" - podkreślił profesor Paolucci, odnosząc się do rekordowej liczby sprzedanych biletów.

"Zastanawiam się, i to nie bez zaniepokojenia - przyznał szef papieskich zbiorów - co się wydarzy, kiedy w okresie Wielkanocy i wielkiej kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia przybędą do Rzymu ogromne masy katolików ze wszystkich części świata". Podkreślił, że spodziewany, trudny na razie do przewidzenia napływ pielgrzymów będzie traktowany priorytetowo i że placówka zostanie odpowiednio do niego przygotowana.

Wiadomość o kolejnym wzroście liczby turystów w Muzeach Watykańskich podano jednocześnie ze statystyką, dotyczącą udziału wiernych w spotkaniach z nowym papieżem. W audiencjach generalnych, mszach i innych uroczystościach w Watykanie udział wzięło od wyboru Franciszka w marcu do grudnia zeszłego roku 6,6 miliona osób.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL