Wystawy, wykłady i spotkania z architektami składają się na program rozpoczynającego się w najbliższy piątek w Szczecinie festiwalu poświęconemu architekturze. Uczestnicy tegorocznej edycji festiwalu o nazwie Westival - Sztuka Architektury 2013 poruszą m.in. temat narodowości w architekturze.
Impreza poświęcona jest szeroko rozumianej architekturze i skierowana nie tylko do osób zawodowo z nią związanych. Organizatorem spotkań jest szczeciński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Według organizatorów, nazwa nawiązuje do zachodniego krańca Polski, ale może być odczytywana jako przekraczanie granic w architekturze.
Głównym tematem tegorocznej siódmej edycji festiwalu jest „Made in… architektura narodowa?”.
Tomasz Malkowski jeden z dwóch kuratorów festiwalu mówił we wtorek dziennikarzom, „Chcieliśmy zacząć od fundamentalnych pytań dotyczących architektury. Pytanie o narodowość jest pytaniem podstawowym, kim jestem – o to warto pytać zawsze. W czasach globalizacji i unifikacji m.in. architektury, pytanie o to, czy są jeszcze style narodowe w architekturze jest istotne i ciągle aktualne” - powiedział Malkowski.
Jak mówił Malkowski, „Szczecin to miasto szczególne, w którym historia +nadpisywała+ narodowość, w którym w przeciągu kilku miesięcy została wymieniona jego tkanka społeczna, a struktura urbanistyczna i architektoniczna pozostały bez zmian. Pytanie o tożsamość architektoniczną w takim miejscu nabiera jeszcze głębszego znaczenia” - stwierdził.
„Jesteśmy wszyscy odbiorcami kultury poprzez architekturę” - mówił wiceprezydent Szczecina Piotr Mync."Nie zawsze umiemy ją odczytać i to jest jeden z aspektów, który jest bardzo ważny na tych spotkaniach” - dodał Mync.
Artyści i architekci biorący udział w wystawie głównej to m.in.: Robert Konieczny KWK Promes, Tomasz Głowacki, Menthol Architects, Jurgen Mayer H., Interurban, JSK Architekci, Konior Studio, Sztuczne Fiołki, Filip Springer, Joanna Nowicka.
Podczas festiwalu zaprezentowana zostanie również wystawa najlepszych prac z Dorocznej Polsko - Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA - SARP. Nagroda to wspólna inicjatywa stowarzyszeń architektonicznych z Polski i Niemiec, której celem jest promocja współpracy i integracji młodych architektów z obu krajów.
Na festiwalu wykład wygłosi m.in. Hugon Kowalski, który jako pierwszy Polak otrzymał prestiżową nagrodę Archiprix International za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie. Gościem specjalnym festiwalu będzie reżyserka filmów dokumentalnych o architekturze w Polsce Jadwiga Kocur. Przygotowano również warsztaty architektoniczne dla studentów i dzieci.
Dwudniowy festiwal rozpocznie się w najbliższy piątek i potrwa do niedzieli. (PAP)
res/ abe/