WrocWalk Marathon, czyli spacer po mieście przygotowany według różnych scenariuszy, koncerty i projekcje filmów w instytucjach kultury – tak we Wrocławiu będzie obchodzone w tym roku Narodowe Święto Niepodległości.
WrocWalk Marathon to tegoroczna inicjatywa organizowana z okazji Narodowego Święta Niepodległości przez wrocławski magistrat. Uczestnicy otrzymają mapy miasta z punktami do odwiedzenia. Przygotowano trzy scenariusze spaceru - Wrocławskie Muzea i Kościoły, Trasa Sportowa oraz Trasa Rodzinna. W poszczególnych punktach uczestnicy będą zbierać stemple, a na mecie otrzymają medal z wizerunkiem Orła Białego. Na trasach spacerów będzie też można zobaczyć inscenizacje historyczne.
Specjalną ofertę z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowały wrocławskie instytucje kultury.
W Operze Wrocławskie obędą się koncert „Wieczór patriotyczny” oraz inscenizacja „Halki” Stanisława Moniuszko w reżyserii Grażyny Szapołowskiej. „Halkę” będzie można zobaczyć w czwartek i w sobotę, zaś koncert „Wieczór patriotyczny”, na którym zostaną wykonane dzieła m.in. I. J. Paderewskiego, M. Karłowicza, K. Szymanowskiego i S. Moniuszki, odbędzie się w piątek.
Z kolei w Narodowym Forum Muzyki w czwartek odbędzie się koncert, na którym wykonane zostaną utwory Stanisława Moniuszki oraz Fryderyka Chopina. Melomani wysłuchają również dzieł skomponowanych przez urodzonego w Warszawie w 1919 r. Mieczysława Wajnberga. „Podczas wojny artysta trafił do Mińska, Taszkientu, a następnie do Moskwy, gdzie pozostał do końca życia i gdzie jego twórczość doczekała się znacznego uznania. Kompozycje Weinberga utrzymane są w stylu neoklasycznym. Artysta często sięgał w nich do form znanych z przeszłości i do tradycyjnej harmonii” - wskazał rzeczniczka Narodowego Forum Muzyki Agnieszka Frei.
Ofertę kulturalną z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowało również Dolnośląskie Centrum Filmowe. W środę odbędzie się tam koncert „Lata ’20. ’30. Piosenki w starym kinie”. „Niezapomniane szlagiery wykonywane niegdyś przez Hankę Ordonównę, Eugeniusza Bodo czy Adolfa Dymszę, usłyszymy w nowych oryginalnych aranżacjach i wykonaniu znanych wrocławskich aktorów: Justyny Szafran, Emose Katarzyny Uhunmwangho, Artura Caturiana i Tomasza Leszczyńskiego” - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.
W czwartek zaś w DCF będzie można obejrzeć przedwojenne komedie : „Piętro wyżej”, „Ada! To nie wypada”, „Każdemu wolno kochać” oraz „Czy Lucyna to dziewczyna?”.
Wieczorem, w czwartek, w stolicy Dolnego Śląska ma się również odbyć marsza organizowany przez środowiska narodowe.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ dki/