W sobotę po południu w Lublinie odbędzie się uroczysty jubileusz chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który kończy 100 lat. To jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych ambasadorów Uniwersytetu i Lublina – powiedział historyk, muzykolog i wiceprezes zespołu dr Andrzej Gładysz.
Chór KUL powstał w 1921 r. i jest jednym z najstarszych chórów akademickich w Polsce. Wykonuje muzykę klasyczną, wokalną, wokalno-instrumentalną i wielkie formy oratoryjno-kantatowe.
"Chór najprawdopodobniej wydzielił się z powołanego w 1920 r. Koła Artystycznego i jest to jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych ambasadorów Uniwersytetu, ale także Lublina, woj. lubelskiego i polskiej kultury muzycznej. Tak znakomity jubileusz w czasach pandemii to prawdziwe wyzwanie" – powiedział historyk, muzykolog i wiceprezes zespołu dr Andrzej Gładysz.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego chór skupiał kilkadziesiąt osób, głównie studentów KUL. Szczyt popularności osiągnął w latach 50. XX wieku, gdy liczył blisko 200 chórzystów.
"Większość prób odbywała się w sekcjach głosowych, gdyż sale nie mieściły tak licznej grupy. Z kolei w latach sześćdziesiątych ze względu na małe zainteresowanie pań, zespół przekształcono czasowo w chór męski" – dodał Gładysz.
"Chór na przestrzeni lat pięknie się rozwijał, coraz częściej wyjeżdżaliśmy za granicę i zespół zdobywał coraz większe uznanie w kraju i za granicą. Mogę śmiało powiedzieć, że chór jednoczy. Kiedyś pokusiłem się o takie wyliczenia, ile osób się poznało w chórze i ile zostało zawartych małżeństw. Chór zdecydowanie łączy, to absolutnie wspaniała rzecz koncerty i wspólne śpiewanie. Jestem najlepszym przykładem tego, że chór to takie pozytywne uzależnienie" – podkreślił prezes chóru KUL Zdzisław Cieszkowski, który w zespole śpiewa 48 lat.
Obecnie do zespołu należy ok. 50 osób, głownie studentów, absolwentów i pracowników KUL, ale też miłośników muzyki chóralnej z innych lubelskich uczelni. Chór promuje polską twórczość religijną i kulturę muzyczną przez współczesne prawykonania i nagrania studyjne zapomnianych dzieł dawnych kompozytorów polskiej muzyki kościelnej. Każdego roku chór wykonuje kilkadziesiąt koncertów na uniwersytecie, w Lublinie, w kraju i za granicą.
Jubileuszowy koncert zaplanowano na sobotę na godzinę 14.00, w auli im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego KUL. Zostaną wykonane utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, a chórowi towarzyszyć będzie Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie oraz soliści. Po koncercie, w Atrium Collegium Norwidianum, otwarta zostanie wystawa z okazji 100-lecia Chóru KUL. (PAP)
Autorka: Agnieszka Gorczyca
ag/ joz/