O tym, jak obrazy mogą opowiadać historie będzie się można przekonać oglądając od soboty nową wystawę czasową przygotowaną przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. Twórcami prac są zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.
Na wystawie „Obrazy do opowiadania” zaprezentowane zostaną prace reprezentujące różne nurty, powstałe od XVI do XXI w. „Wielkie historie zderzą się z tymi osobistymi. Współczesny komiks pojawi się tuż obok szesnastowiecznej nastawy ołtarzowej. Zaskoczy zestawienie obrazów dewocyjnych z tablicami przyrodniczymi. Łączy je jedno – niosą ze sobą opowieści i są obiektami nie tylko do oglądania, ale też do przeżywania” – podano w zapowiedzi ekspozycji.
Obok znanych nazwisk, takich jak malarz Zbigniew Makowski, artystka hafciarka Ewa Cieniak, graficzka Gosia Kulik, malarka Agata Pałach-Bożek, pojawią się twórcy nieprofesjonalni: Ula Jagielnicka, z wykształcenia fizyczka, była dziennikarka, dziś zajmująca się sztuką animowania kolaży, Eugeniusz Krawczuk, złotnik i jubiler, malujący historię swojego życia czy Maria Apoleika, absolwentka łódzkiej filmówki, autorka kultowych rysunków Psie Sucharki i inni.
Wystawa, którą będzie można oglądać w Muzeum Etnograficznym do 26 lutego organizowana jest we współpracy z Muzeum Komiksu w Krakowie i Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ amac/