Nabór do tegorocznego, 30. Regionalnego Przeglądu Pieśni "Śląskie Śpiewanie” rozpocznie 1 maja Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie (Śląskie) - przekazała w czwartek rzeczniczka zespołu Agnieszka Kukuła.
Jak zaznaczyła, jubileuszowa edycja wydarzenia ma eksponować postać prof. Adolfa Dygacza - etnografa, etnomuzykologa, znawcy kultury górnośląskiej i zagłębiowskiej, patrona przeglądu.
Zespół Śląsk wraz ze współorganizatorami: Związkiem Górnośląskim, TVS, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie i współpracującymi samorządowymi placówkami kultury, zaprasza miłośników śląskich tradycji muzycznych do udziału w 30. edycji przeglądu, którego celem jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych regionu śląskiego i prezentacja śląskich pieśni ludowych.
Jak podkreśliła rzeczniczka zespołu, w tym roku założenia programowe odwołują się do prof. Adolfa Dygacza - w 110. rocznicę jego urodzin i 20. rocznicę śmierci. Zaplanowano otwartą konferencję naukową poświęconą pracy twórczej prof. Dygacza, która zostanie zorganizowana w Koszęcinie 20 września br.
Tegoroczny przegląd ma też szczególnie popularyzować twórczość Stanisława Hadyny, w 25. rocznicę śmierci założyciela zespołu Śląsk, poprzez rozszerzenie repertuaru o pieśni ludowe Hadyny, opracowane dla zespołu.
Kukuła przypomniała, że formuła przeglądu opiera się na prezentacjach scenicznych górnośląskich tradycji muzycznych - pieśni, tańców i zabaw, wykonywanych przez dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów w różnych kategoriach wykonawczych. "Przegląd stanowi o silnym nurcie współczesnej idei kultywowania tradycji Górnego Śląska, a także o motywacji pokoleń do ocalenia muzycznych wartości naszego regionu. Od wielu lat odbierany jest z żywym zainteresowaniem i zaangażowaniem amatorskich środowisk twórczych działających w różnych częściach Polski" - zaznaczyła rzeczniczka zespołu.
Przegląd ma charakter dwuetapowy. Pierwszy etap ma formułę online. Uczestnicy nagrywają swoje prezentacje wokalno-instrumentalne i przesyłają do organizatora w formie audio-video. Nagrań można dokonać samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia placówek kultury samorządów lokalnych, które są organizatorami etapów eliminacyjnych.
Wykaz współorganizatorów wraz z regulaminem i kartą zgłoszenia można znaleźć na stronie internetowej Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Zamieszczony został tam także wybór pieśni powstańczych oraz "Śpiewnik Adolfa Dygacza", z których można skorzystać przygotowując się do eliminacji. Termin nadsyłania nagrań to 11 września.
Dwa dni później opublikowane zostaną wyniki etapu - lista wykonawców zakwalifikowanych do przeglądu finałowego, który odbędzie się 21 września br. w siedzibie zespołu.(PAP)
mtb/ aszw/