Dziesięć lat skończył „Przegląd Tatarski” – kwartalnik społeczno-kulturalny etnicznej mniejszości tatarskiej, prezentujący m.in. relacje z bieżących wydarzeń tej społeczności, ale też np. publikacje historyczno-naukowe. Pismo ukazuje się dzięki dotacji MSWiA.
"Dziesięć lat istnienia pisma to czterdzieści numerów, prawie 1300 stron, setki tekstów wielu autorów z Polski, ale także z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Krymu, Rosji" - powiedział PAP redaktor naczelny "Przeglądu Tatarskiego" Musa Czachorowski. Pismo trafia m.in. do bibliotek uniwersyteckich, ośrodków kultury oraz współpracujących z nim stowarzyszeń.
"Za największy sukces uważam to, że swoje materiały zaczęli przysyłać sami Tatarzy, co oznacza, że coraz bardziej identyfikują się z kwartalnikiem, czytają go i chcą publikować w nim własne teksty" - dodał Czachorowski. Za osiągnięcie pisma uznał też współpracę ze środowiskiem uniwersyteckim. "Wielu naukowców, m.in. z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, z wielką życzliwością wspiera artykułami tatarskie pismo" - zaznaczył.
Początki "Przeglądu Tatarskiego" sięgają 2007 roku, gdy w Muzułmańskim Związku Religijnym w RP (MZR) powstał pomysł wydawania własnego czasopisma przez tę - najstarszą w kraju - organizację skupiającą polskich wyznawców islamu. Miało pomóc dotrzeć z informacją, materiałami historycznymi, kulturalnymi i naukowymi do rozrzuconej po Polsce tatarskiej społeczności muzułmańskiej, ale również do osób jedynie interesujących się problematyką tatarską.
Czachorowski podkreślił, że chodzi o wzmacnianie tożsamości polskich Tatarów, m.in. poprzez prezentację sylwetek osób zasłużonych dla społeczności, tradycji i obyczajów oraz dokonań w rozmaitych dziedzinach. Ukazywać się zaczęło na początku 2009 roku. Pierwsze wydania były skromne, czarno-białe, jedynie okładka była kolorowa. Kolorowe wydanie pojawiło się dopiero od drugiego numeru w roku 2013. Wydawcą cały czas pozostaje Najwyższe Kolegium MZR.
Wydawnictwa tatarskie w Polsce mają blisko 90-letnie tradycje. W 1930 roku, pod kierownictwem Leona Najmana Mirzy Kryczyńskiego, jednego z wybitnych liderów przedwojennej społeczności tatarskiej, zawiązała się redakcja "Rocznika Tatarskiego", najstarszego czasopisma tej grupy etnicznej w Polsce (ukazuje się teraz pod nazwą Rocznik Tatarów Polskich).
Oprócz Rocznika i "Przeglądu Tatarskiego", obecnie społeczność tatarska wydaje też "Życie Tatarskie" i książki, współpracuje również z naukowcami.
Ilu jest Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa MZR oraz Związek Tatarów RP. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na około 5 tys. osób. W ostatnim spisie powszechnym pochodzenie tatarskie zadeklarowało niespełna 2 tys. osób. (PAP)
Autor: Robert Fiłończuk
rof/ krap/