Przypomnieniu dziedzictwa polskich Kresów, ich historii i kulturze - będzie służył festiwal „Kresy i Bezkresy”, który w piątek rozpocznie się w Tykocinie (Podlaskie). Zaplanowano ponad 50 wydarzeń: pokazów filmowych, spektakli teatralnych, koncertów czy spotkań z twórcami.
Festiwal, którego organizatorem jest Fundacja Dziedzictwo Europy, potrwa do 9 lipca.
Celem festiwalu - jak informują organizatorzy w przesłanych PAP materiałach - jest przypominanie "dziedzictwa polskich Kresów w dialogu z innymi kulturami narodowymi, współtworzącymi tożsamość ziem dawnej Rzeczpospolitej". "Sądzimy, że pielęgnowanie pamięci o dawnej kulturze pogranicza oraz ożywianie rozmowy ze współczesnymi kulturami: litewską, białoruską, ukraińską, żydowską, tatarską i innymi, tworzącymi niegdyś Rzeczpospolitą, są nam dziś niezwykle potrzebne - także z powodu cienia rosyjskiego imperializmu, padającego wciąż na naszą część Europy" - podkreślają.
Tegoroczna edycja festiwalu będzie poświęcona Wileńszczyźnie, wspólnej polsko-litewskiej historii i kulturze, a program przebiega chronologicznie: "od ciemnej prahistorii plemiennej, poprzez Unię w Krewie i rządy Jagiellonów aż po Wilno II RP, okupacji oraz Wilno współczesne".
"W ramach festiwalu usłyszymy m.in. śpiew polskich i litewskich rycerzy pod Grunwaldem, muzykę litewskich Karaimów, przyjrzymy się Janowi Bułhakowi - ojcu nowoczesnej fotografii polskiej, litewskiej i białoruskiej, przypomnimy Mickiewicza, Konwickiego, Miłosza, odkryjemy dzieła współczesnych litewskich filmowców o historii Wilna, podejmiemy debatę o żywotności dziedzictwa unii polsko-litewskiej" - zapowiada dyrektor artystyczny festiwalu Jakub Moroz.
Festiwal otworzy w piątek po południu wernisaż wystawy "Duchy Wilna" z fotografiami Jana Bułhaka. Na wystawie prezentowanej w tykocińskim Alumnacie, będzie można obejrzeć reprodukcje wybranych fotografii z okresu wileńskiego fotografa, które przetrwały do dziś.
W kolejnych dniach w programie znalazły się m.in. pokazy filmowe. Będzie można zobaczyć filmy litewskie i polskie. Zaplanowano spotkanie wokół twórczości reżysera Janusza Majewskiego, a w ramach festiwalu będą pokazywane kolejne odcinki serialu "Królowa Bona". Będzie można też obejrzeć filmy Andrzeja Wajdy jak "Pan Tadeusz" czy "Popioły". Widzowie zobaczą też m.in. odrestaurowany film "Potop Redivivus" Jerzego Hoffmana z 1974 roku, który kilka lat temu został na nowo zmontowany pod nadzorem artystycznym Hoffmana i Jerzego Wójcika.
Wśród innych filmów znalazły się obrazy przybliżające postać i twórczość Adama Mickiewicza i Czesława Miłosza. Pokazany zostanie też film o "człowieku pogranicza" Andrzeju Strumille, do którego prelekcję wygłosi Krzysztof Czyżewski.
"Kresy i Bezkresy" to także propozycje muzyczne, a koncerty będą odbywać się w tykocińskiej synagodze i kościele pw. Św. Trójcy. Z koncertem późnośredniowiecznych pieśni maryjnych wystąpi zespół Jeryho, muzykę Karaimów, która czerpie inspiracje z litewskich i krymskich tradycji muzycznych, zaprezentuje Karolina Cicha z zespołem.
Wśród propozycji teatralnych znalazł się m.in. spektakl "Ballady i romanse" Teatru Wierszalin i monodram Piotra Cyrwusa w reżyserii Tomasza Obary "Zapiski Oficera Armii Czerwonej".
W ramach festiwalu zaplanowano też liczne dyskusje i spotkania z polskimi i litewskimi twórcami, w których uczestniczyć m.in. Eustachy Rylski, Tomas Venclova, Herkus Kuncius, Maja Komorowska, Marta Lipińska, Piotr Cyrwus, Jerzy Hoffman i Janusz Majewski.
Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie internetowej organizatorów i w mediach społecznościowych.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/