Kościół katolicki w PRL

11.08.2017

Od piątku uroczystości 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej

Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej. Źródło: Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej. Źródło: Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

15 sierpnia 1967 roku kard. Stefan Wyszyński dokonał koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej. W piątek w sanktuarium w Licheniu rozpoczną się uroczystości 50. rocznicy tego wydarzenia z udziałem m.in. nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio.

Uroczystości 50-lecia koronacji obrazu koroną papieską zainauguruje po południu nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Lesie Grąblińskim, gdzie przed laty miały miejsce objawienia maryjne. W kolejnych dniach nabożeństwa i uroczyste msze św. sprawować będą m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, prymas Polski abp Wojciech Polak, oraz kard. Stanisław Dziwisz, który we wtorek poświęci i nałoży na Obraz Matki Bożej sukienkę ufundowaną przez ofiarodawców i dobroczyńców Sanktuarium z Polski i z zagranicy.

W trakcie uroczystości, które potrwają do wtorku, zaplanowano także spektakl o historii objawień Matki Bożej Licheńskiej oraz koncert poezji śpiewanej zatytułowany „Człowieczy los”. Teksty Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej oraz piosenki z repertuaru m.in. Edyty Geppert oraz zespołu „Raz Dwa Trzy” wykonają studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w towarzyszeniu orkiestry poznańskiej Akademii Muzycznej.

Od kwietnia przed bazyliką w Licheniu pielgrzymi mogą także oglądać jubileuszową wystawę plenerową poświęconą wydarzeniom sprzed 50. lat. Na ośmiu planszach znajdują się m.in. archiwalne zdjęcia i wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń.

"Każda z plansz opowiada o innym elemencie tamtych wydarzeń. Jedna z nich przypomina historię objawień Matki Bożej wizjonerom Tomaszowi Kłossowskiemu i Mikołajowi Sikatce. Kolejna ukazuje sam obraz Matki Bożej i to, jak był on przygotowywany do aktu koronacji. Jeszcze inna wspomina Licheń i jego mieszkańców w trudnych latach po II wojnie światowej. Następna poświęcona jest księżom marianom, którzy w 1949 roku zostali gospodarzami licheńskiego Sanktuarium. Nie mogło też zabraknąć planszy poświęconej przygotowaniom do uroczystości. Ekspozycję kończy relacja z samej uroczystości" – powiedział Robert Adamczyk z biura prasowego Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym.

Jak dodał, wiele spośród zdjęć, które wykorzystano do stworzenia tej ekspozycji, sanktuarium wypożyczyło od licheńskich parafian. "Jednym z najbardziej unikatowych zdjęć prezentowanych na wystawie jest fotografia z archiwum ks. Eugeniusza Makulskiego, honorowego kustosza licheńskiego sanktuarium. Zostało ono wykonane przed 1939 rokiem i przedstawia licheńskie wzgórze z plebanią i kościołem św. Doroty" – powiedział Adamczyk.

Obraz Matki Bożej Licheńskiej koronowany został 15 sierpnia 1967 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego koronami papieskimi Pawła VI. Spoglądająca z cudownego obrazu Matka Boża, jako jedyna, przytula do serca polskie godło - białego orła. Historia obrazu sięga 1813 roku i bitwy pod Lipskiem. To tam ciężko rannemu polskiemu żołnierzowi Tomaszowi Kłossowskiemu objawiła się Matka Boża krocząca po polu bitwy ze znakiem białego orła na sercu. Kłossowski ocalał i tak jak obiecał Maryji, przez ponad 20 lat pielgrzymował i szukał najwierniejszej kopii jej wizerunku. Kiedy ją odnalazł, powiesił obraz na drzewie w lasku Grąblińskim, gdzie po latach Matka Boska ukazywała się kilkakrotnie pasterzowi Mikołajowi Sikatkowi.

Według przekazów Matka Boża miała wtedy powiedzieć: "Gdy nadejdą ciężkie dni ci, którzy przyjdą do tego obrazu, będą się modlić i pokutować, nie zginą. Będę uzdrawiać chore dusze i ciała. Ile razy ten naród będzie się do mnie uciekał, nigdy go nie opuszczę, ale obronię i do swego serca przygarnę, jak tego orła białego () Ja będę królowała memu narodowi na wieki".

Do czasu wybudowania nowej bazyliki obraz przez ponad 150 lat znajdował się w kościele pw. św. Doroty w Licheniu. W 1994 roku rozpoczęto budowę nowego sanktuarium. Prace zakończono po ok. 10 latach. Obecnie, Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu jest największym kościołem w Polsce - jej kubatura wynosi ponad 300 tys. m sześc., a pow. całkowita ponad 20 m kw.

Do sanktuarium w Licheniu pielgrzymuje rocznie ok. 900 tys. pielgrzymów. Odwiedzają oni nie tylko bazylikę, ale także źródełko z cudowną wodą i licheńską golgotę. (PAP)

ajw/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL