Religia

11.08.2017

Od piątku w Kalwarii Pacławskiej Wielki Odpust WNMP

Wielki Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Fot. PAP/D. Delmanowicz Wielki Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Poświęceniem szat Matki Bożej i procesją do kaplicy Domku Matki Bożej w piątkowe popołudnie w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla rozpocznie się Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Co roku wydarzenie gromadzi kilkadziesiąt tysięcy wiernych z całego kraju.

Kalwaryjskie sanktuarium, często nazwane Jerozolimą Wschodu, to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w Polsce. Kustosze tego miejsca, ojcowie franciszkanie podkreślają, że udział w uroczystościach odpustowych może, a nawet powinien stać się czasem przemiany i chrześcijańskiej odnowy.

Odpust tradycyjnie zainauguruje w piątkowe popołudnie poświęcenie szat Matki Bożej w kościele, po którym odbędzie się procesja z figurą Matki Bożej Zaśniętej do jej kaplicy - domku.

W programie odpustu, który potrwa do wtorku, przewidziano m.in. codzienne msze święte, odsłonięcia cudownego obrazu, nabożeństwa, w tym nabożeństwo uzdrowienia i ku czci św. Ojca Maksymiliana Marii Kolbego, całonocne adoracje Najświętszego Sakramentu, procesje, w tym ze świecami w czasie której figura Matki Bożej jest przenoszona do kaplicy św. Rafała. Figura wróci do kościoła w dniu święta Wniebowzięcia.

W programie odpustu nie zabraknie też tradycyjnej mszy św. odprawionej o północy z 14 na 15 sierpnia. Będzie to msza św. prymicyjna neoprezbiterów franciszkańskich, w czasie której słowo do wiernych wygłosi o. prowincjał.

Kulminacją uroczystości będzie odprawiona we wtorek w południe suma odpustowa z procesją eucharystyczną zamykająca Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Wśród hierarchów, którzy wygłoszą homilie w trakcie mszy świętych będzie m.in. metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, bp Edward Kawa - franciszkanin, wyświęcony w czerwcu br. na biskupa pomocniczego archidiecezji lwowskiej, metropolita przemyski abp Adam Szal i kaznodzieja odpustowy - Sławomir Zieliński.

W czasie Wielkiego Odpustu wierni uczestniczą też m.in. w Dróżkach Pogrzebu Matki Bożej, Dróżkach Pana Jezusa (dróżki to nazwy zwyczajowe dla nabożeństw, w czasie których wierni wędrują między kapliczkami i rozważają wydarzenia z Biblii).

Będą także koncerty muzyczne orkiestry kalwaryjskiej oraz kleryckiego zespołu Fioretti z Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów, a także biesiada muzyczna z udziałem uczestników Wielkiego Odpustu – „Ekspresem przez Europę”.

Organizatorzy odpustu, ojcowie franciszkanie przewidują, że podobnie jak w latach ubiegłych przed słynącym łaskami cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz przez kalwaryjskie dróżki przejedzie co najmniej 40-50 tysięcy pielgrzymów, w tym spora grupa wiernych z Ukrainy, która co roku przybywa do Kalwarii na odpust.

Rzecznik prasowy krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jan Maria Szewek powiedział w rozmowie z PAP, że trudno jednoznacznie oszacować liczbę wiernych. Jak mówił - jedne osoby przyjeżdżają, inni wyjeżdżają, rotacja odbywa się na bieżąco. Ponadto jest też ogromna grupa wiernych, która pozostaje w Kalwarii przez wszystkie dni odpustu.

„Dawniej bywało tak, że ci, którzy zostawali w Kalwarii na cały odpust, po nocnej mszy (z 14 na 15 sierpnia – PAP) opuszczali Kalwarię i wracali do domów, a na najważniejsze wydarzenie, czyli mszę św. w dniu Wniebowzięcia zostawała już tylko garstka wiernych. Teraz to się zmieniło. 15 sierpnia przyjeżdżają ogromne tłumy, całe rodziny z dziećmi, łącząc udział w głównych uroczystościach z rekreacją i wypoczynkiem” – zauważył o. Jan Maria Szewek.

Uroczystości w Kalwarii Pacławskiej należą do największych w kraju pod względem liczby uczestników, którzy przyjeżdżają tam nie tylko z Podkarpacia, ale także z innych regionów Polski.

Organizatorzy zapewniają bezpłatne parkingi. Nad bezpieczeństwem wiernych czuwać będzie policja. Ostrzegają też, że uczestnicy uroczystości, którzy do sanktuarium dotrą samochodami, mogą spodziewać się utrudnień wynikających z ogromnej liczby wiernych, i apelują o podporządkowanie się poleceniom policji i znakom drogowym. (PAP)

api/ bos/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL