Po prawie trzymiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią we wtorek Statek muzeum Dar Pomorza w Gdyni zostanie ponownie otwarty dla zwiedzających. Goście będą zobowiązani do zachowania reżimu sanitarnego. Na pokładzie żaglowca będzie mogło przebywać jednocześnie do 30 osób.
O ponownym udostępnieniu dla zwiedzających Daru Pomorza poinformowała PAP w poniedziałek Aleksandra Pielechaty, rzeczniczka Narodowego Muzeum Morskiego, pod którego pieczą jest jednostka.
"Ze względu na piękną pogodę nie chcieliśmy czekać do weekendu i postanowiliśmy, że we wtorek po prawie trzymiesięcznej przerwie otworzymy dla gości Dar Pomorza, ostatni z oddziałów naszego muzeum" – powiedziała PAP Aleksandra Pielechaty.
Wyjaśniła też, że przygotowano specjalne rozwiązania organizacyjne zapewniające bezpieczeństwo podczas odwiedzin stacjonującego na skwerze Kościuszki w Gdyni żaglowca. Na pokładzie będzie mogło przebywać jednocześnie maksymalnie 30 osób. Zwiedzanie będzie możliwe jedynie w jednorazowych rękawiczkach, które goście otrzymają w cenie biletu. Zwiedzający zobowiązani będą do zakrywania ust i nosa, a także do zachowania dystansu społecznego.
Pozostałe oddziały Narodowego Muzeum Morskiego z siedzibę główną w Spichlerzach na wyspie Ołowianka to: Statek muzeum Sołdek, Ośrodek Kultury Morskiej, Żuraw w Gdańsku, Muzeum Rybołówstwa w Helu, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich i Centrum Konserwacji Wraków Statków i Muzeum Wisły w Tczewie – otwierano systematycznie od połowy maja.
Dar Pomorza to statek muzeum na stałe cumujący przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Łączna powierzchnia żagli tej trzymasztowej fregaty wynosi 2,2 tys. mkw. Najwyższy maszt jednostki ma ponad 41 m wysokości. Wyposażony w silnik pomocniczy statek mógł zabrać na pokład prawie 190 osób.
Dar Pomorza zbudowano w 1909 r. w stoczni w Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Po I wojnie światowej jednostkę przejęli Francuzi, którzy także chcieli ją wykorzystywać do celów szkoleniowych. Plan ten nie doszedł jednak do skutku i ostatecznie w 1929 r. jednostkę kupił za 7 tys. funtów szterlingów zebranych z datków społecznych Pomorski Komitet Floty Narodowej.
Dla upamiętnienia ofiarności Pomorzan jednostce nadano imię Dar Pomorza. Statek został przekazany Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. Przez 51 lat – do 1982 r. – służył jako jednostka szkoleniowa. Przez ten czas odbył 102 rejsy szkolne, przepływając w sumie pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie szkolenie przeszło ponad 13 tys. młodych adeptów sztuki żeglarskiej.
Po wycofaniu ze służby w 1982 r. (rolę Daru Pomorza przejął wtedy Dar Młodzieży) fregatę przekazano Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. Rok później jednostkę udostępniono do zwiedzania jako statek muzeum. Cumuje przy nabrzeżu w centrum Gdyni, w sąsiedztwie okrętu muzeum – Błyskawicy. (PAP)
Autorka: Anna Machińska
anm/ joz/