670 tys. zł kosztowało odrestaurowanie sali Kryształowej pałacu w Zaborze. Zabytkowy budynek, jedna z pereł architektonicznych Ziemi Lubuskiej, jest siedzibą Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży. Pieniądze na remont szpital otrzymał od samorządu woj. lubuskiego.
Uroczystość zakończenia remontu sali Kryształowej - jednego z najpiękniejszych wnętrz w stylu rokoko w Lubuskiem - odbyła się w środę.
„Mamy w regionie niezwykłe dziedzictwo kulturowe - 252 zamki, pałace i dwory. W poprzedniej perspektywie udało się dzięki środkom unijnym odremontować 18 takich obiektów. Salę Kryształową i elewację mogliśmy zrobić dzięki przychylności radnych sejmiku z naszego budżetu. Chcemy, by ten obiekt, który służy dzieciom z całej Polski, odzyskał dawną świetność i blask – powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.
Gościem specjalnym uroczystości był książę pruski Franz Friedrich z rodu Hohenzollernów - prawnuk ostatniego cesarza Niemiec i króla Prus Wilhelma II Hohenzollerna. Jego pradziadek Wilhelm II był drugim mężem cesarzowej Herminy, właścicielki Pałacu w Zaborze.
Książę przekazał dyrektorowi Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze portret cesarzowej Herminy – obraz namalowany w latach 1930/32 przez Raffaela Schustera Woldana.
SP ZOZ Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze jest szpitalem podległym samorządowi województwa lubuskiego; zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży.
Dzieci przebywające placówce są objęte nauczaniem, mają do nowoczesny sprzęt fizjoterapeutyczny oraz obiekty sportowe: boisko ze sztuczną nawierzchnią, sala gimnastyczną i odkryty basen.
Jak informuje lubuski konserwator zabytków, pałac w Zaborze jest budowlą XVII-wieczną w stylu wczesnobarokowych rezydencji francuskich. W obrysie ma kształt podkowy. Budynek otacza fosa.
Wokół dziedzińca stoją piękne barokowe budynki. Do zabudowań należy również park liczący 20 ha o symetrycznym układzie alej, których główną osią jest jezioro Liwno.
Na obecny kształt pałacu duży wpływ miała przebudowa po pożarze w 1745 r., kiedy to dostawiono wieże, a elewację ozdobiono sztukaterią.
Po II wojnie rezydencja została przekształcona w Prewentorium Przeciwgruźlicze dla Dzieci, później w Sanatorium Dziecięce. Od 1998 r. znajduje się w niej szpital psychiatryczny dla dzieci i młodzieży.
Jak można dowiedzieć się ze strony szpitala w Zaborze, ostatnią właścicielką pałacu przed wojną była Hermina, kiedy została żoną Johanna Ludwika Ferdynanda Augusta von Schönaich-Carolath. Hermina von Reuss pochodziła ze starego rodu turyńskiego.
Jej mąż Johann został ranny podczas I wojny światowej, zmarł w 1920 r. Półtora roku później Hermina zaręczyła się z byłym już cesarzem Wilhelmem II (abdykował w 1918 r.).
Po ślubie w 1922 r Hermina opuściła Zabór i wraz z mężem przeprowadziła się do Doorn w Holandii, gdzie mieszkali do śmierci Wilhelma II w 1941 r. Kilka miesięcy później wróciła do Zaboru.
W 1945 r do Zaboru wkroczyły wojska sowieckie. Hermina została przez Rosjan przewieziona do Frankfurtu nad Odrą. Zmarła latem 1947 r. Została pochowana na miejscowym cmentarzu pod panieńskim nazwiskiem Hermine von Reuss. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
edytor: Paweł Tomczyk
mmd/ pat/