Kościół katolicki w PRL

23.09.2019

O.Dobroczyński: o. Hubert Czuma był świadkiem prawdy

Był świadkiem prawdy; nie był kapłanem celebrytą, ale jego osobowość zapisywała się w sercach ludzkich nie przez błyskotliwość medialną, ale wyrazistość świadectwa wiary” – mówił w homilii podczas mszy pogrzebowej o. Huberta Czumy w Radomiu jezuita o. Grzegorz Dobroczyński.

Uroczystości pogrzebowe o. Huberta Czumy - jezuity, zasłużonego katechety, duszpasterza i działacza opozycyjnego - odbywają się w radomskiej katedrze. Ojciec Hubert Czuma był związany z Radomiem od 1979 r. W 2017 r., ze względu na pogarszający się stan zdrowia, został przeniesiony do infirmerii w warszawskim Kolegium Jezuitów. Zmarł w czwartek w Warszawie w wieku 89 lat.

CZYTAJ TAKŻE

O. Dobroczyński przytoczył w kazaniu jedną z ostatnich wypowiedzi medialnych ojca Czumy, który pytany przez dziennikarza, co było dla niego najważniejsze w życiu, odpowiedział: "dawanie świadectwa prawdzie". Kapłan zaznaczył w homilii, że zmarły jezuita był "zaangażowanym duszpasterzem, który mówił prawdę w oczy, był świadkiem prawdy".

"Bez poprawności politycznej to mówił, ale też z miłością i szacunkiem dla rozmówcy. Mówił tym swoim charakterystycznym, wyciszonym głosem, bez negatywnych emocji; nigdy nie obrażał nikogo" – powiedział o zmarłym o. Dobroczyński. Dodał, że o. Czuma nawet w czasach minionego ustroju, tak w kazaniach, jak i prywatnie, zwykł używać zwrotów: "nasi bracia marksiści, nasi bracia ateiści".

"Często, mówiąc o kimś lub do kogoś, używał ewangelicznego słowa: bliźni. Nie skarżył się, choć mógłby i na struktury kłamstwa i zła, czy na przełożonych wewnątrzkościelnych. Nie rozpamiętywał krzywd" – podkreślał o. Dobroczyński. Według niego, o. Czuma miał "charyzmat skupiania ludzi wokół siebie". "Nie był kapłanem celebrytą z parciem na szkło, kiedy już pojawiły się wielorakie możliwości głośnych wypowiedzi medialnych. Ale ta jego osobowość zapisywała się w sercach ludzkich nie przez błyskotliwość medialną, ale wyrazistość świadectwa wiary, Ewangelii" – powiedział o. Dobroczyński. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL