Dom Spotkań z Historią (DSH) ogłosił konkurs o Nagrodę Historyczna m.st. Warszawy za rok 2021. Zgłoszenia książek można nadsyłać do 29 maja. Autor zwycięskiej publikacji otrzyma 50 tys. zł oraz statuetkę - poinformowała PAP Monika Beuth-Lutyk z Urzędu m.st. Warszawy.
Na konkurs można zgłaszać autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe.
"Z uwagi na cel konkursu, którym jest popularyzacja książki historycznej oraz osoby patrona, autora słynnych +Rozmów z katem+, organizatorzy liczą na zgłoszenia książek nie tylko ściśle naukowych, ale też tych adresowanych do szerokiego grona czytelników" - napisano na stronie konkursu.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie książki w wersji elektronicznej (w formatach epub, mobi lub pdf) na adres: nagrodamoczarskiego@dsh.waw.pl lub trzech egzemplarzy papierowych na adres: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa z dopiskiem "Nagroda Moczarskiego". Przed wysłaniem książek należy skontaktować się mailowo z DSH.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 29 maja.
Spośród zgłoszonych książek jury wskaże 10 nominowanych tytułów. Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę - replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego - projektu Jacka Kowalskiego z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w grudniu br.
Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego została ustanowiona w grudniu 2018 r. uchwałą Rady Miasta Warszawy. Jest kontynuacją powołanej w 2009 r. nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski po 1918 r. W konkursie mogą uczestniczyć autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe. Zwycięzca otrzymuje nagrodę w wysokości 50 tys. złotych oraz statuetkę - replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego, zaprojektowaną przez Jacka Kowalskiego z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Patron nagrody Kazimierz Moczarski (1907-75) był prawnikiem, dziennikarzem, pisarzem, żołnierzem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie był przez 11 lat więziony przez komunistów. W 1949 r. przebywał w jednej celi wraz z Juergenem Stroopem, niemieckim oficerem policji, SS-manem, odpowiedzialnym za zagładę getta warszawskiego. Owocem tego były opublikowane w 1977 r. „Rozmowy z katem” - książka przybliżająca życiorys niemieckiego zbrodniarza, ujawniająca mechanizmy działania totalitarnej machiny śmierci w czasie II wojny światowej.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/