Na wiosnę 2015 r. odwiedzający Zamek Królewski w Warszawie będą mogli spacerować po historycznym ogrodzie na skarpie; trwają prace nad odtworzeniem jego wyglądu z XVIII w. - poinformował w poniedziałek dyrektor placówki prof. Andrzej Rottermund.
W roku 30. jubileuszu udostępnienia odbudowanego Zamku Królewskiego w Warszawie przeprowadzane są intensywne prace nad przywróceniem ogrodów. Najpierw zostanie odtworzony najstarszy, położony na skarpie ogród górny. Prof. Rottermund zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że "w przyszłości zamek zamierza także odtworzyć ogród dolny z początku XIX w.".
W miejscu ozdobnego ogródka z czasów Wazów powstaną przypominające go barokowe rabaty. Na powierzchni ponad 4 tys. mkw. posadzonych zostanie 20 tys. roślin. Inwestycja ma kosztować 8 mln zł i będzie finansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prof. Rottermund przypomniał, że w przeszłości Wisła płynęła u podnóża skarpy, przy zamku funkcjonował tylko ogród na skarpie - tzw. ogród górny. Historycy przyjmują, że jego historia sięga właściwie początków istnienia zamku. Najstarszy dokument mówiący o ogrodzie pochodzi z początku XV w.
Ogród dolny założono dopiero po zmianach w korycie rzeki na początku XIX w. Trudność stanowiła ruchliwa ulica oddzielająca planowany ogród od części zamkowej. Problem rozwiązano budując tunel nad ulicą - pierwotną formę Arkad. Spacerujący po górnym ogrodzie mogli schodzić wielkimi schodami do dolnej części.
Ogród dolny nie istniał jednak zbyt długo; teren "zagospodarowali" żołnierze rosyjscy. Dopiero w okresie dwudziestolecia międzywojennego przywrócono jego świetność.
Prof. Rottermund poinformował też, że zakończono generalny remont fasady wschodniej zamku od strony Wisły. Jak powiedział, fasada odzyskała kolorystykę z XVIII w. i nową iluminację.
Jak zapowiedział dyrektor Rottermund, zamkowe muzeum planuje prezentować co roku obraz ważny dla historii polskiego kolekcjonerstwa spoza swoich zbiorów. W 2014 r. zostanie pokazane dzieło "Ekstaza św. Franciszka" El Greca, którego 400. rocznica śmierci przypada w tym roku. Ten jedyny w polskich zbiorach obraz hiszpańskiego malarza znajduje się w kolekcji Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.
Na Zamku Królewskim będzie można oglądać w tym roku dwie wystawy czasowe. Jedna z nich, zrealizowana wspólnie z francuskimi ośrodkami, będzie poświęcona Cesarstwu Francuskiemu. Jak mówił prof. Rottermund, ekspozycja przybliży postać Napoleona I oraz pokaże, jak za sprawą sztuki i propagandy rodziła się legenda cesarza Francuzów.
W 2013 r. zamek odwiedziło 625 tys. osób. Byli to zarówno zwiedzający samą rezydencję, jak i uczestnicy wydarzeń kulturalnych, koncertów, festiwali, wystaw, spektakli, targów. (PAP)
mce/ akn/ abe/