Olsztyn chce wyeksponować dawne fortyfikacje na Starym Mieście, tak by stały się one turystyczną atrakcją. Ogłoszono więc konkurs dotyczący sposobu zagospodarowania reliktów od Wysokiej Bramy do hotelu Zamek nad rzeką Łyną.
Jak poinformował PAP Patryk Pulikowski z biura komunikacji i dialogu społecznego Urzędu Miasta w Olsztynie, ogłoszony przez samorząd konkurs dotyczy rondeli - reliktu odkrytego przed Bramą Górną, ale i fortyfikacji dawnego Olsztyna na Starym Mieście.
W 2012 r. archeolodzy w trakcie badań prowadzonych w pobliżu dzisiejszego Placu Jedności Słowiańskiej, odkryli pozostałości dobrze zachowanego, historycznego zespołu przedbramia Bramy Górnej (zwanej Wysoką). Odkryto mury szyi bramnej oraz owalną budowlę obronną, umacniającej wjazd do miasta. Od tamtej pory mówiono o konieczności wyeksponowania dawnej zabudowy w historycznej przestrzeni miejskiej. Niegdyś istniały w tym miejscu średniowieczne mury obronne i fosa miejska, a zachowała się jedynie Brama Górna.
Obecnie władze Olsztyna ogłosiły konkurs na zagospodarowanie i ewentualne wyeksponowanie fortyfikacji dawnego Olsztyna właśnie na placu Jedności Słowiańskiej, ale także - dalej - na terenie przylegającym do ul. Nowowiejskiego aż do Łyny.
"Stolica Warmii i Mazur nie ma aż tak licznych zabytków z czasów średniowiecza i początków istnienia miasta, dlatego każde znalezisko jest atrakcyjne i warto zastanowić się nad jego wykorzystaniem i pokazaniem przeszłości zarówno olsztynianom, jak i przyjezdnym, którzy coraz chętniej odwiedzają nasze miasto"- wyjaśnił Patryk Pulikowski.
Sposób wyeksponowania określą specjaliści. "To jest właśnie zadanie, jakie stawiamy przed pracowniami architektonicznymi, które zostały zaproszone do ogłoszonego konkursu. Spojrzenie z zewnątrz, ale także różne punkty widzenia miejscowych architektów na pewno pozwolą wybrać najlepszą, najbardziej optymalną propozycję zagospodarowania trudnego terenu, jakim pod względem architektoniczno-urbanistycznym są okolice Starego Miasta"- dodał.
Przedstawione przez pracownie propozycje ocenią jurorzy. Dziewięcioosobowy sąd konkursowy składa się z uznanych architektów, urbanistów oraz przedstawicieli Urzędu Miasta Olsztyna - wyjaśnił Patryk Pulikowski.
Na nagrody miasto zarezerwowało w budżecie 100 tys. złotych. "Szacujemy, że projekt będzie kosztować nie więcej, niż 661 tys. złotych. Poza nagrodą pieniężną zwycięzcy konkursu zlecimy opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego dla obszaru od Wysokiej Bramy do okolic Hotelu Zamek" - zaznaczył Pulikowski. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 21 lipca.
Obecnie okolice Starego Miasta także zyskały nowy wygląd. Od podstaw wybudowano Park Centralny na niezagospodarowanym do tej pory terenie, a także odrestaurowano Park Podzamcze w pobliży gotyckiego zamku, dawnej siedziby kapituły warmińskiej. Trwają również prace budowlane na Plantach niedaleko katedry św. Jakuba, które mają być miejscem odpoczynku i rekreacji. (PAP)
ali/ agz/