Epoka nowożytna

18.11.2016

Olsztyn: Obchody 500-lecia przybycia Mikołaja Kopernika

 Ławeczka Kopernika, przy ul. Zamkowej w Olsztynie. Fot. PAP/T. Waszczuk Ławeczka Kopernika, przy ul. Zamkowej w Olsztynie. Fot. PAP/T. Waszczuk

Historyczna inscenizacja przybycia Mikołaja Kopernika do Olsztyna odbyła się w piątek z okazji 500. rocznicy tego wydarzenia. Władze miasta i regionu liczą, że postać wielkiego astronoma będzie przyciągać turystów na Warmię.

Rekonstrukcję przybycia Kopernika z udziałem aktorów w historycznych strojach oraz konferencję przypominającą dorobek astronoma zorganizowano w piątek na olsztyńskim zamku. Kopernik mieszkał tam po objęciu urzędu administratora dóbr kapituły warmińskiej w latach 1516-1519 i 1520-1521.

Jubileuszowe obchody zorganizowało miasto i regionalny samorząd. Jak powiedział marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, tego typu działania służą temu, żeby ta znana na całym świecie postać była powszechniej kojarzona z Olsztynem i innymi miejscowościami Warmii.

Przypomniał, że to już drugi w ostatnich latach organizowany przez samorząd jubileusz związany z Kopernikiem. Rok 2013 był obchodzony jako Rok Kopernikowski w woj. warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. Przypadała wówczas 540. rocznica urodzin i 470. rocznica śmierci astronoma.

Brzezin zapowiedział, że władze regionu podejmą działania podnoszące atrakcyjność oferty turystycznej Szlaku Kopernikowskiego, który prowadzi z Olsztynka przez Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę, Pieniężno, Braniewo i Frombork i Tolkmicko do Elbląga.

Według prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, miasto promuje się jako kopernikańskie nie tylko po to, żeby przyciągać turystów. Jak mówił, Olsztyn potrzebuje Kopernika, bo "każde miasto potrzebuje swojej tożsamości, swoich korzeni kulturowych, wybitnych postaci wpisanych w historię i odciskających się piętnem na jego dniu dzisiejszym".

Imprezy związane z 500. rocznicą przybycia Kopernika odbywały się już od lutego. Zorganizowano m.in. specjalną ekspozycję w olsztyńskim planetarium, panel dyskusyjny "Oblicza Mikołaja Kopernika" z udziałem naukowców i koncert muzyki elektronicznej. Wystawę prezentującą historię życia i dorobek naukowy astronoma pokazano również w niedalekim Kaliningradzie.

Miasto planuje też organizację jubileuszowych obchodów w następnych latach: w 2017 r. - 500. rocznicy skonstruowania tablicy astronomicznej na olsztyńskim zamku, w 2021 r. - 500. rocznicy odparcia przez Kopernika krzyżackiego najazdu na Olsztyn, a w 2023 r. - 550. rocznicy urodzin astronoma.

Kopernik był najsłynniejszym mieszkańcem olsztyńskiego zamku. Tutaj zaczął spisywać swoje dzieło "O obrotach sfer niebieskich", zawierające rewolucyjną heliocentryczną teorię Wszechświata. Opracował także zarys rozprawy "O ocenie pieniądza", która doprowadziła go potem do sformułowania słynnego prawa, że "gorszy pieniądz wypiera z obiegu ten lepszy".

(PAP)

mbo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL