Konserwatorzy zakończyli pierwszy etap prac restauracyjnych dwóch neobarokowych ołtarzy bocznych kościoła parafii NMP z Góry Karmel w Głębowicach. „Obie nastawy powstały w XIX w. Ufundowała je miejscowa rodzina Duninów, kolatorzy kościoła” - informuje dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. Szymon Tracz.
Ks. Tracz podkreślił, że w zwieńczeniu ołtarza w kaplicy południowej znalazł się rzadko pojawiający się w sztuce polskiej wizerunek św. Tytusa, współpracownika św. Pawła Apostoła, w charakterystycznym stroju, nawiązującym do biskupiego stroju Kościoła Wschodniego. „Święty był patronem Tytusa Dunina, kolatora kościoła w Głębowicach” – dodał.
Ołtarz zaskoczył konserwatorów. „Spod warstwy beżowej odsłonięto kolor czarny, naśladujący struktury wykonane z czarnego marmuru dębnickiego, bardzo popularnego w dobie baroku” – wyjaśnił. W tym ołtarzu umieszczony jest również namalowany ok. połowy XIX w. obraz Ukrzyżowania, który charakteryzuje się wyraźnymi wpływami malarstwa monachijskiego. Do drugiego ołtarza, w kaplicy północnej, powrócił natomiast czczony w parafii wizerunek Pana Jezusa Bielańskiego.
W głębowickiej świątyni od kilku lat trwają prace konserwatorskie i restauracyjne. Objęły one już m.in. manierystyczny ołtarz główny z XVII w. i strop nawy, gdzie odkryto zamalowaną w latach 70. XX w. polichromię Adama Giebułtowskiego, ucznia Jana Matejki. Wymieniono też dach.
„Proboszcza ks. Krzysztofa Błachuta wspierają w tych działaniach członkowie rady parafialnej. Prace są możliwe dzięki ofiarności parafian, dotacjom ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz małopolskiego konserwatora zabytków” – podała diecezja.
Parafia pod pierwotnym wezwaniem św. Marii Magdaleny w Głębowicach, położonych nieopodal Oświęcimia, po raz pierwszy została wzmiankowana w spisie świętopietrza z lat 1325-1327. Kościół został wzniesiony w 1518 r. W okresie reformacji został zajęty przez kalwinów. Kościół katolicki odzyskał go w 1659 r.
Świątynia pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel w XVIII i XIX w. była przebudowywana. Powstały dwie kaplice boczne - św. Tytusa i Najświętszego Serca Pana Jezusa. W międzywojniu dobudowana został kruchta i prezbiterium. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/