To prawdziwy pomnik miasta. Dbałość o historię i pamięć naszych poprzedników nie wyklucza postępu - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa, który w sobotę sprzątał zabytkowy cmentarz przy ulicy Wrocławskiej w Opolu.
Na liczącym ponad dwieście lat cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej spotkali się harcerze, mieszkańcy Opola i społecznicy. Wśród sprzątających był wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.
"Po raz pierwszy przyszedłem na akcję osiem lat temu, kiedy nie pełniłem żadnej funkcji, byłem w czasie, kiedy wybrano mnie na przewodniczącego rady miasta Opole i jestem jako wiceminister. Ta nekropolia, dziś zapomniana i zaniedbana, jest miejscem spoczynku wielu zasłużonych dla tego miasta przedsiębiorców, naukowców, duchownych i zwykłych ludzi różnych wyznań i narodowości. To prawdziwy pomnik Opola, gdzie podziały schodzą na drugi plan" - powiedział PAP wiceminister Ociepa.
Polityk przypomniał, że już od pewnego czasu jego środowisko ze stowarzyszenia Razem dla Opola postulowało utworzenie na terenie cmentarza "ogrodu biblijnego" lub parku pamięci, by z jednej strony przywrócić miejscu odpowiednią rangę metropolii, a z drugiej przekształcić niszczejący obiekt w miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców i gości Opola.
"Chociaż cmentarz ucierpiał podczas powodzi 1997 roku i ulegał stopniowej dewastacji, to wystarczy spojrzeć na niego 1 listopada, gdy jest jednym z najbardziej rozświetlonych miejsc w Opolu. To dowód na szacunek, jakim to miejsce darzą nasi mieszkańcy. Dobrze by było, gdyby władze Opola wsłuchały się w głos ludzi i zagospodarowały cmentarz w taki sposób, by połączyć szacunek dla zmarłych z potrzebami żywych" - uważa Ociepa.
Wiceminister zwrócił uwagę, że coraz częściej, także w państwach bogatych i wysoko rozwiniętych gospodarczo, z powodzeniem łączy się nowoczesność z tradycją, sukcesy gospodarcze są częścią tożsamości i dumy narodowej, a przedstawiciele firm z dumą nawiązują do osiągnięć swoich poprzedników.
Cmentarz przy ulicy Wrocławskiej założono w 1813 roku. Początkowo był przeznaczony wyłącznie dla chrześcijan różnych wyznań. Kilkukrotnie rozbudowywana nekropolia stała się miejscem spoczynku tysięcy mieszkańców Opola różnych narodowości i wyznań. Ostatnie pochówki miały miejsce na początku lat 60. ubiegłego wieku.(PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ mark/