II wojna światowa

14.09.2019

Opolska mniejszość niemiecka chce wyprodukować film

Struktury mniejszości niemieckiej złożyły cztery wnioski do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak informuje biuro prasowe Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, wśród propozycji jest produkcja filmu „Gruss aus Oppeln”.

Jak informuje TSKN, w tegorocznej edycji struktury mniejszości na terenie województwa zgłosiły sześć projektów. Wśród nich jest m.in. cykl spotkań i wycieczek poświęconych historii, tradycji i kulturze regionu, projekt zakładający koncerty muzyki polskich i niemieckich kompozytorów w gminach, czy projekt zakupu sprzętu muzycznego oraz nauki gry dla najmłodszych.

Jednym ze zgłoszonych projektów jest produkcja drugiej części filmu „Gruss aus Oppeln” pod roboczym tytułem "Oppeln 1933 – Opole 1956". To kontynuacja projektu z 2017 roku zawierającego opowieści o wspomnieniach i pamięci mieszkańców regionu. Początkiem filmu będzie moment objęcia władzy w Opolu przez NSDAP, wprowadzenie dyktatury i unicestwienie demokracji i samorządu miejskiego.

"To będzie opowieść o losach miasta i jego mieszkańców w przededniu wojny, w czasie II wojny światowej – Żydów, ewangelików, katolików. O obronie miasta i wydarzeniach Tragedii Górnośląskiej w mieście i miejscowościach podopolskich, czyli wkroczeniu Armii Czerwonej. O weryfikacji narodowościowej, wypędzeniu niemieckich mieszkańców i wymuszonemu przesiedleniu nowych mieszkańców z Kresów. O okresie bezprawia +Dzikiego Zachodu+. Odbudowie miasta i jednocześnie wprowadzeniu nowego socjalistycznego reżimu – stalinizmu. Końcem tej opowieści będzie czas odwilży. Dokument podobnie jak film +Gruss aus Oppeln+ będzie bazował na mówionych wspomnieniach mieszkańców lub ich rodzin z samego miasta, ale i jego okolic, pamiętnikach, starych artykułach prasowych, kronikach, pocztówkach i listach. Będzie opowieścią o zwykłych ludziach ich rozpaczy i strachu, ale również o ich pragnieniach, radości i nadziei w dramatycznych czasach terroru" - powiedziała PAP Joanna Hassa z TSKN.

Do tegorocznej edycji budżetu Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego można zgłaszać projekty o zasięgu powiatowym i subregionalnym. Najlepsze z nich, które zostaną wybrane w głosowaniu, otrzymają wsparcie w wysokości odpowiednio 100 i 150 tys. zł.(PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL